Zprávy, které vám nesmí uniknout. Třeba o zrušení daňových úlev na děti

26.01.2016 13:16

Vsadím se, že tohle zaujme každou mámu. V lednu kolovalo v médiích tolik dobrých zpráv, které se týkají mateřství, dětí, těhotenství, legislativních změn pro maminky a dalších přidružených věcí, že jsem se rozhodla pro vás udělat souhrn, aby vám žádná zpráva neunikla. Protože kdo z nás má čas zkoumat všechny zpravodajské weby?

Zimní bundy do autosedačky rozhodně nepatří
Silná vrstva bundy zabrání přilehnutí pásu a při nehodě hrozí, že se dítě z pásů vyvlékne a proletí ven. Pokud máte strach, že bude dítěti v autosedačce zima, prostě ho zimní bundou přikryjte. Nebo vezměte do auta deku. Za bezpečnost to stojí. Protože až se podíváte na tohle video, už nikdy zimní bundu dítěti v autosedačce nedáte. Podívejte se na video o nebezpečnosti zimních bund v autosedačkách tady.

Zrušení úlev na děti
Uplatňujete daňový bonus na dítě? Možná naposledy… Uplatnění slevy ve výši 13 až 17 tisíc podle počtu dětí je oblíbená úleva, kterou ovšem ministerstvo financí plánuje zrušit kvůli zneužívání. Změnit by se měla v sociální dávku, na kterou by měli nárok lidé s nižšími příjmy. O návrhu čtěte tady.

Zatím však rozhodně můžete řešit slevu na dani až 9200 Kč za školnovné. Uplatníte ji při ročním zúčtování daně na základě potvrzení, která vám jesle nebo mateřská školka vydá.

Odložte těhotenství, doporučují úřady v Karibiku
Kdybyste žila v Kolumbii, Salvadoru, Ekvádoru nebo na Jamajce, řešila byste teď možná odklad těhotenství. Ten doporučují úřady kvůli viru Zika, který je nebezpečný pro novorozence. Způsobují jim onemocnění, na které je možné i zemřít, což se bohužel už v Brazílii pětkrát stalo. Virus přenášený komáry nemá protivníka a zasáhl už minimálně dvacet státu, kde nakazil miliony lidí. Kdo otěhotnění neodloží o pár let, musí se důkladně zakrývat, aby unikl komářím štípancům. O viru zika píše třeba Radiožurnál.

Placená otcovská dovolená
Tahle zpráva se vám na mém Facebooku moc líbila. Zatímco dnes si berou tatínci po narození svého dítěte dovolenou nebo neplacené volno, v budoucnu možná půjdou na placenou sedmidenní otcovskou. Alespoň to plánuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Poporodní otcovská už funguje ve 20 státech Evropské unie a Česko by se k nim možná brzy mohlo přidat. Otcovská by nahradila ušlou mzdu, konkrétně 70 procent denního vyměřovacího základu. Více o placeném volnu pro novopečené tatínky najdete na iDNES.cz.

Knížka pro děti pobouřila Ameriku
Američané jsou velmi znepokojení. A tentokrát je to "jen" kvůli dětské knížce. Jde o příběh otroků, kteří pečou "Narozeninový dort pro George Washingtona", jak se i kniha jmenuje. Otroci jsou sice na svůj úkol hrdí, ale dojde jim cukr... O to ovšem nejde. Historiky (i veřejnost) pobuřuje zneuctění práce otroků, kteří rozhodně nebyli tak radostní, když dřeli tak, aby vůbec přežili. Koupit si ji můžete tady.

Děti ze tří lidí
Britský parlament schválil návrh, že se děti budou moci rodit ze tří lidí! Jednoho muže a dvou žen, z nichž jen jedna bude matkou dítěte. A ta druhá? Dárkyně, která nikdy nezjistí, kdo je její dítě. Postup by byl možný v případě, kdy matka trpí závažnou chorobou přenositelnou na dítě. Právě "špatná část DNA" by se nahradila dárcovskou, vzhled potomka by však ovlivněný nebyl.

Povinná školka pro pětileté a místa pro čtyřleté
Už příští rok budou mít čtyřleté děti nárok na své místo ve školce, k čemuž jim i rodičům dopomůže novela zákona. Ta stanoví, že pětileté děti budou muset do školky chodit povinně. Místa prý budou, tvrdí ministryně. Celou problematiku popisuje článek tady.

Nejoblíbenější jména pro děti v roce 2016
Narodí se vám potomek a vy stále vybíráte jeho jméno? Nejoblíbenější jména pro děti ve světě budou Abel, Amias, Bodhi, Cordelia, Delilah, Eloise, Frances, Huck, Inigo, Leonora, Malala, Orson, Saint a Xanthe. Jaké asi budou nejvíc cool jména v roce 2016 v Česku? K tématu "dětská jména pro letošní rok" má velký materiál anglický Buzzfeed.