Výlety s kočárkem hodinu od Prahy, díl 1.

04.06.2015 16:35

Vím, jak jsou výlety s batoletem náročné. Sladit čas, aby dítě spalo/nespalo v autosedačce, jedlo podle svého režimu a za volantem jste navíc nestrávili půl dne, chce trochu organizace. Abyste alespoň nemuseli vymýšlet, kam vyrazit, mám pro vás tipy na procházky mimo vaše obvyklé teritorium, kam dorazíte s kočárkem v kufru z Prahy do hodiny. A navíc vlastně nic moc nemůžete podniknout...

Pravidlo číslo jedna: Nechci jet daleko. Za hodinu (od Prahy) musím parkovat v cíli.

Pravidlo číslo dvě: Žádné složitosti. Prostě se jen potřebuji potulovat s kočárkem mimo obvyklé trasy a připadat si zase tak nějak výletně svobodně.

Pravidlo číslo tři: Chci se v cíli osvěžit. Aspoň domácí limonádou.

Ideální cesta, 1.díl: Zámecká zahrada v Lysé nad Labem

Možná vám to bude znít jako pěkná nuda. Zahrada a sochy. Jenže má to svoje kouzlo. To kouzlo se jmenuje mobilní telefon s internetem, správná webovka a trocha čtení (nebo tisk předem).

U zámku (dnes je z něj domov pro seniory) v Lysé nad Labem je příjemná zahrada s udržovanými cestami, vhodná i pro ty nejmodernější kočárky s kolečky malými jako u in-line bruslí. Ani velká, ani malá.

Bez problémů zaparkujete poblíž vjezdu (v přilehlých ulicích u základní školy nebo na náměstí). Hned při vstupu do zahrady načtěte tuto stránku: https://iclysa.cz/zamecky-park/

Přeskočte úvodní zdlouhavý text popisující historii parku (autor textu jistě promine) a zaměřte se na popis soch. Prozradí vám takové detaily, kterých si na první pohled nevšimnete.

V parku je soch několik desítek. Zastavte se u soch znázorňujících kontinenty a tipujte, která je Asie a Afrika. Které sochy značí Noc a den? Kde jsou čtyři roční období?

Socha Evropy má u nohou klíče od svatopetrského chrámu, sošná pastýřka drží dobové nůžky na stříhání ovcí, indián stojí na přemoženém krokodýlovi, Listopad má na krku zavěšený tesák, socha znázorňující květen má u svých nohou vajíčka – a z některých se klubou kuřátka. Když si text nepřečtete, budete chodit jako všichni kolem a říkat: Hm, květen.

Ale takhle to bude bavit i větší děti! V zahradě navíc objeví broukoviště, houboviště a včeloviště.

My jsme si vzali deku a spojili výlet s malým piknikem, hledáním čtyřlístků (máme jich víc než prstů na noze) a vyhříváním se na sluníčku.

Na oběd jsme vyrazili do restaurace Na Jitrách v obci Semice, kde skvěle vaří. Menu se pravidelně mění, tentokrát jsme na stůl dostali chřest, kozí sýr, candáta v trojobalu, jehněčí kolínko a cremée brulé s borůvkovým přelivem. Espresso silné a dobré. Stejně jako zážitky.

Další zábava poblíž: Park Mirákulum. Tam se zabaví spíš předškoláci.