Recenze jednorázových eko, bio, vegan plenek. Otestováno na vlastní zadeček

10.10.2017 00:46

Test plenek, které jsou například bio, eko, vegan, compost friendly...

Tohle jsou plenky, které dělají maximum pro pokožku vašeho dítěte i životní prostředí. Všechny ty eko, vegan nebo kompost friendly certifikáty jsou fajn, fandím jim hodně, ale pořád pro mě jako mámu zůstává důležitější jiný aspekt. Savost. A tak jsem je všechny podrobila hodně důkladnému testu.

Nejvíc vypovídající byl ten, kdy jsem do všech plenek nalila 150 ml vody, počkala minutu a přilila ještě 100 ml. Pak jsem na plenku na 10 vteřin posadila desetikilové dítě. Alias dózu plnou mouky, cukru i čočky, která byla ze spodní části vypodložená ubrouskem. Prestože už moje holčička plenky tak rok nenosí, nechala si je nasadit, abychom spolu při hrách vyzkoušely, jak moc vydrží všechno to mačkání, muchlání, opakované odlepování a nalepování pásků. Upřímně? Tam mě nepřekvapila žádná, jedině snad v rozdílnosti velikostí. 

Test plenek, které jsou například bio, eko, vegan, compost friendly...

Ale ty již zmíněné testy nasákavosti, to je jiná. Tam její zadeček ovšem už musela nahradit dóza, což věřím, že mi odpustíte a pochopíte. I tak to byl test víc než důkladný. Tohle jsou moje dojmy a postřehy, které dávám dohromady v jeden velký test ekologických a bio plenek. Mimochodem, všechny plenky seženete bez problémů na Feedo.cz.

Plenka Naty Nature, moje zkušenosti  

Test plenek, které jsou například bio, eko, vegan, compost friendly...
 

Jak se přesně jmenuje: NATY NATURE BABYCARE 4 MAXI, 46 ks (7 - 18 kg) ECONOMY PACK - jednorázové pleny

Můj první dojem: Šustivá plenka je na dotek lehce zvláštní, připomíná mi suchý list. Však jsou na ní vyobrazeny právě jen malinkaté obrázky lístečků. Oproti jiným se zdá poměrně malá. Pružící pásky pruží velmi dobře, roztáhnou se vážně hodně. Myslím, že právě u většího dítěte půjdete na jejich maximum. Zádová část nepruží. Lepící pásky drží slušně, ovšem jen v místě určeném. Plenka má opravdu pružné boční gumičky u nožiček. Co se týče jemnosti, vnitřní část plenky je mi milejší než ta venkovní.

Jak saje tekutinu: Plenka nedrží příliš roztažená, takže z ní hned tekutina utíká ke gumičkám, což se ovšem v běžném použití moc nestane, protože dítě je v té "ohnuté" pozici. Plenka má na první dotek v sobě potopu, ale stačí pět vteřin a vše je téměř suché. Celkově má tekutina tendenci po plence trochu utíkat, nejvíc do středu, a proto se mi tam paradoxně zdá plenka nejvlhčí, zatímco krajové části jsou sušší. Ze spodu trochu prosakuje tekutina na podložku, což bych právě vytkla na prvním místě. I po nalití tekutiny se dá plenka docela slušně ohýbat. V souhrnném testu plenka dostala 4 hvězdičky z deseti, kdy deset je mokrá plenka na maximum a nula zase ta suchá.

Co je na obale: Jednorázové, dermatologicky a ekologicky šetrné plenky. Plenky jsou dobře snášeny dětmi s citlivou pokožkou či trpícími ekzémy. Jsou vyráběny z trvale udržitelných, environmentálně šetrných zdrojů. 60 – 70 % plenky je vyrobeno z biologicky odbouratelných zdrojů. Nejsou nijak parfémovány. Neobsahují žádný chlór ani latex. Potisk plenky (i vnější část) má „OK compost“ certifikát. Tento certifikát potvrzuje, že barva potisku neobsahuje zdraví nebezpečné těžké kovy. Plenky mají certifikát FSC zaručující, že dřevo a potažmo papír pocházejí z šetrně obhospodařovaných lesů. Vnější plášť plenky je vyráběn z kukuřičného škrobu. Absorpční jádro je tvořeno směsí biologicky odbouratelné buničiny a absorpčního gelu (gelu je výrazně méně než u běžných plenek).

Kolik stojí: 469 Kč/46 kusů (1 kus 10,19 Kč), koupíte zde

Kde se vyrábí: Švédsko

Verdikt: Podle popisku opravdu šetrná plenka, být však výrobcem, ještě na ní trochu zapracuji. 

 

Plenky Sevent Generation, moje zkušenosti

Test plenek, které jsou například bio, eko, vegan, compost friendly...
 

Jak se přesně jmenuje: SEVENTH GENERATION Jednorázové pleny MAXI 4, 54 ks (10 - 17 kg) MĚSÍČNÍ BALENÍ

Můj první dojem: Plenka jiná už na první dojem - s tlumenými obrázky medvídků (původně jsem si myslela, že to jsou dinosauři). Nejlehčí plenka v testu. Natahování je harmonikové a na první roztažení legračně slyšitelné, ale plenka se pořád vrací dobře do základní podoby. O pár centimetrů je schopná se roztáhnout také zádová část. Na první dotek plenka příliš neoslňuje, ale také mi ani nepřipadá nepříjemná. Boční gumičky u nožiček jsou pružné, plenka zůstává pokroucená do "kulatého" tvaru.

Jak saje tekutinu: Téhle plence trvá zřejmě nejdéle, než se do ní tekutina vsákne. V zadní části, kde není příslušná ochranná vrstva, je plenka mokrá. A také tam prosakuje, jakmile je uvnitř tekutiny víc. I v závěru, když je v plence maximum tekutiny, se s plenkou dobře manipuluje, dá se ohnout. Pokud se ale bavíme o testu, kdy jsem do všech plenek nalila přiměřené množství tekutiny, tak obstála výborně. Nezanechala téměř žádné stopy vlhkosti.

Co je na obale: Špičkové ekologické, netoxické a zdravotně nezávadné pleny. Hypoalergenní a velmi vhodné také pro děti s citlivou pokožkou, ekzematiky a alergiky, prošly testem HRIPT. Vyrobeny zcela bez použití chlóru, nebělené, nebarvené, bez latexu a bez parfemace. Potisk barvami zcela bez nebezpečných chemických látek, těžkých kovů apod. Nulový obsah formaldehydu v plenkách a nepoužívání formaldehydu při výrobním procesu. Základní suroviny, včetně těch používaných na sací jádro jsou získávány z recyklovaných a/nebo obnovitelných zdrojů. Plenky nejsou vyráběny v levných asijských či blízkovýchodních výrobnách, ale výhradně přímo v USA v kontrolovaných moderních provozech.

Kolik stojí: 619 Kč/54 kusů (1 kus 11,46 Kč), koupíte zde

Kde se vyrábí: USA

Verdikt: Body za suchost po souhrnném testu! Věřím, že právě kvůli tomu ji maminky budou kupovat.

 

Plenky Muumi baby, moje zkušenosti

Test plenek, které jsou například bio, eko, vegan, compost friendly...

Jak se jmenuje: MUUMI Baby 23 ks MAXI 7-14 kg, vel. 4 - jednorázové pleny

Můj první dojem: Plenka je zajímavě složená na třetiny, působí zvenčí hedvábně jemně, vnitřní strana je velmi příjemná. Obrázky se nestřídají, vždy jsou na nich dva Mumínci a ta věčně naštvaná holčička. Ačkoliv je zádová část téměř nepružná, o to pružnější jsou boční pružící pásky. Samotná savá část plenky končí asi 7 cm od horního kraje. Plenka u nožiček pruží slušně, ovšem lepící pásky příliš nedrží (drží stejně na proužku na zachycení stejně jako na jiných místech na plence, což znamená i to, že se pak plenka dá zachytit do balíčku).

Jak saje tekutinu: Bezprostředně po nalití je v plence trochu potopa, ale rychle se vsákne, stačí pár vteřin a je to slušné. Plenka saje slušně i u okrajů. Úplně neztvrdne, stále je ohebná, zůstává lehce vlhká při doteku. Když jsem plenku nechala položenou, bylo pod ní vlhké místo (opravdu jen malinko a při plně nasáknuté plence).

Co je na obale: Největší hodnotou plenek Muumi Baby je jejich šetrnost k pokožce miminek. Jsou hypoalergenní, neobsahují žádné chemikálie, zbytečné vůně či pleťové vody. Vyráběny jsou pouze z certifikované BIO finské celulózy, bělené kyslíkem. TCF – Šetrné k životnímu prostředí s EKO známkou Nordic SWAN. Finská celulóza – 100% biologicky odbouratelná (z certifikovaných severských lesů). 100% bez chlóru.

Kolik stojí: 299 Kč/23 kusů (1 kus 13 Kč), koupíte zde

Kde se vyrábí: Finsko

Verdikt: Zvolte ji, pokud plenky měníte často a máte miminko hodně citlivé na samotnou jemnost plenky.

 

Plenky Bio Babby, moje zkušenosti

Test plenek, které jsou například bio, eko, vegan, compost friendly...
 

Jak se přesně jmenuje: BIO BABBY Jednorázové dětské bio plenky Maxi (7-16 kg) - 32 ks

Můj první dojem: Chválím pěkné rozdílné obrázky na plence, nejvíc se mi líbí děti jezdící na čápech. Na první pohled ani dotek plenka nijak nevybočuje, je slušně jemná i ohebná. Zádová část nepruží, pruží jen pásky, a to pouze trochu (a musím za ně opravdu zabrat). U gumiček u nožiček už je to trochu lepší, ale i v základu jsou dost natáhnuté, proto dobře vybírejte správnou velikost plenky. Lepící proužek jde odtrhnout jen stěží, ovšem drží hezky, i trochu na stočené plence. V zadní části je samotná vnitřní část plenky asi 7 cm od okraje, v přední chybí jen tak symbolické 2 cm.

Jak saje tekutinu: Plenka vsakuje trochu pomaleji, ale když jí dáte chvilku navíc, je příjemně suchá. Ze spodu nic neuniká, i když působí překvapivě vlhce. Plenka se po nalití tekutiny dost napne. Poslední kapičce tekutiny se do plenky vsáknout už vůbec nechtělo, a tak zůstávala dlouho, předlouho na povrchu. Překvapilo mě, jak málo toho vsákla. O to víc mě překvapil souhrnný test, kdy plenka po nalití přiměřeného množství byla tak suchá, jako kdyby v ní žádná tekutina nebyla.

Co je na obale: Jednorázové, dermatologicky a ekologicky šetrné plenky. Plenky jsou dobře snášeny dětmi s citlivou pokožkou či trpícími ekzémy. Cca 50 % plenky je vyrobeno z biologicky odbouratelných zdrojů. Díky 100% přírodnímu vnějšímu plášti jsou prodyšné a brání zapaření. Neoobsahují chlór, krémy, latex ani jiné škodlivé látky. Jsou vyráběny z trvale udržitelných, environmentálně šetrných zdrojů, mají minimální dopad na životní prostředí. Plenky mají FSC certifikát. Jde o mezinárodní certifikaci, která zaručuje, že dřevo a potažmo papír pocházejí z šetrně obhospodařovaných lesů. Obal plenek je vyroben ze 100 % z biodegradabilních materiálů a je kompostovatelný, lze jej použít jako sáček na biologický odpad.

Kolik stojí: 309 Kč/32 kusů (1 kus 9,65 Kč), koupíte zde

Kde se vyrábí: Francie

Verdikt: Po téhle plence bych sáhla hned u miminka, kdy se plenka mění velmi často.

 

 

Plenky Beaming Baby, moje zkušenosti

Test plenek, které jsou například bio, eko, vegan, compost friendly...
 

Jak se přesně jmenuje: BEAMING BABY Maxi Plus, 34 ks (9-15 kg) – jednorázové bio pleny

Můj první dojem: Na první dotek je to nejméně jemná plenka v testu. A to i na vnitřní straně. Plenka se musí docela dost rozbalovat, rozhodně to nejde jedním trhnutím. Pruží v zádové části i na gumičkách, ale ve výsledku to není žádná velká sláva. A to stejné říkám i o gumičkách u nožiček. Lepící pásky drží perfektně, a to i opakovaně, a hezky drží i při zachycení plenky v balíčku. Na přední části na pásce k uchycení jsou rozdílné obrázky zvířátek. Středová část plenky se mi zdá poměrně úzká.

Jak saje tekutinu: V nejinkriminovanějších místech, kam jsem nalila tekutiny nejvíce, zůstává vlhko delší dobu, než bych si představovala. Plenka i po chvilce zůstává na dotek vlhčí. Ze spodní části nic neprotéká. Plenka toho vsákla nejméně a zůstávala zřejmě nejdelší dobu vlhká uvnitř na dotek.

Co je na obale: Jednorázové, dermatologicky a ekologicky šetrné plenky. 65 – 76 % plenky je vyrobeno z biologicky odbouratelných zdrojů. Plenky jsou dobře snášeny dětmi s citlivou pokožkou či trpícími ekzémy, působí preventivně proti opruzeninám. 3 vrstvy plenky zajišťují rychlou absorpci tekutiny. Prodyšná vnitřní vrstva je vyrobena z přírodní bavlny a vláken z kukuřičného škrobu. Savé jádro je tvořeno směsí biologicky odbouratelné celulózy a absorpčního gelu, který je složen z geneticky neupravovaného kukuřičného škrobu a klasického gelu. Vnější plášť plenky je vyrobena ze směsi kukuřičného škrobu a bavlny, je 100% biologicky odbouratelný. Jsou běleny bez použití chlóru, neobsahují umělé parfémy ani latex. Obal plenek je vyroben ze 100 % z biodegradabilních materiálů a je kompostovatelný. Plenky jsou vyráběny z trvale udržitelných, environmentálně šetrných zdrojů. Plenky mají certifikaci Vegan. 10% zisku společnosti BEAMING BABY jde na charitu.

Kolik stojí: 489 Kč/34 kusů (1 kus 14,38 Kč), koupíte zde

Kde se vyrábí: Mexico

Verdikt: Mexičani, ještě na tom zapracujte! Zadečky našich dětí chtějí něco lepšího.

 

Plenky Nappynat, moje zkušenosti

Test eko bio vegan plenek
 

Jak se přesně jmenuje: NAPPYNAT Maxi 20ks (10-16kg) – jednorázové bio pleny

Můj první dojem: Zaujmou na první pohled, jsou výrazně barevné - maskáčové, motivy se nestřídají, ovšem celé jsou obalené jakoby v plastu. Také působí výrazně vyšším a užším dojmem než ostatní, pocit je ovšem dost zkreslený právě tou barevností, což mi došlo při srovnání. Když plenky roztáhnete, zdají se být naopak velice široké, až snad o velikost větší. Plenky jsou pružné minimálně, pruží jen trochu část u zádíček, nemají pružné boční pásky, také boční gumičky u nožiček se roztáhnou opravdu jen trochu (řádově tak o 5 cm). Lepící pásek drží středně, a to pouze v samotném místě uchycení.

Jak saje tekutinu: Plenka vstřebává tekutinu slušně. Tekutina je znát hlavně v přední části (cca 8 centimetrů od savého jádra), kde je není jedna ochranná vrstva navíc jako ve zbytku plenky. Plenka po nalití veškeré tekutiny už působí těžce a hůř se ohýbá. Pak už je malinko vlhká, ale ještě před nalitím poslední várky (asi 150 ml) byla špičkově suchá. Ale když jsem ještě ještě další chvíli počkala,  byla opět suchá na jedničku.  Přes igelit na stůl vůbec nic neprosáklo. Ačkoliv můj první dojem, hlavně co se týče vzhledu, nebyl nejlepší, za nasákavost si zaslouží výbornou.

Co je na obale: Jednorázové 100% přírodní plenky. Neobsahují chlór, umělé parfémy ani latex. Dermatologicky testovány. Mají certifikaci „VEGAN OK“, tzn. že neobsahují živočišné složky nebo složky z nich odvozené. Neobsahují geneticky modifikované produkty. Kromě lepítek jsou plenky vyrobeny z biologicky odbouratelných zdrojů. Plenky jsou dobře snášeny dětmi s citlivou pokožkou či trpícími ekzémy, působí preventivně proti opruzeninám. Plenky jsou vyrobeny výhradně z rostlinných materiálů, neobsahují žádné chemické látky. Vnější plášť je tvořen bio fólií z kukuřičného škrobu. Savé jádro je tvořeno směsí biologicky odbouratelné celulózy a absorpčního gelu. Absorpční gel je rostlinného původu a díky tomu jsou plenky Nappynat zcela výjimečné.

Kolik stojí: 265 Kč/20 kusů (1 kus 13,25 Kč), koupíte zde

Kde se vyrábí: Itálie

Verdikt: Nedejte se odradit, pokud fandíte ekologii na 100 procent nebo jste vegani, určitě vyzkoušejte!

 

Plenky Moltex Nature, moje zkušenosti

Test plenek, které jsou například bio, eko, vegan, compost friendly...
 

Jak se přesně jmenuje: MOLTEX Nature no. 1 Maxi, 30 ks (7 - 18 kg) – jednorázové pleny

Můj první dojem: Plenka se zdá docela velká, také je až pro 18kilové dítě. Na dotek by mohla být trochu příjemnější. V horní části jsou drobné motivy medvídků, které se střídají. Zadní část se napruží jen trochu, o symbolických pár centimetrů, a to jen díky pružným páskům, což může být trochu problém, vzhledem k širokému váhovému rozpětí dítěte, pro které je plenka určená (7 až 18 kg). U nožiček pruží slušně. V přední části je savá část plenky až téměř k okraji, vzadu ji chybí asi 8 cm, tam bych rozhodně přidala. Celkově na mě materiál plenky nepůsobí nejpříjemnějším dojmem.

Jak saje tekutinu: Plenka vsakuje a drží tekutinu opravdu moc dobře. Skoro necítíte žádnou vlhkost, i když na plenku pořádně přitlačíte. Je slyšitelné nasakování a nafukování plenky. Když už byla plenka dost nasáklá, v první chvíli tekutina utíkala pryč, ale když jsem ji do savé části zase nahnala, plenka ještě pořád pila. Vlhkost ze spodní části nulová. I s plnou plenkou se dá ohýbat a manipulovat. Gumičky toho občas trochu pustily přes plenku. Jinak téhle plence říkám sušinka, vážně mě mile překvapila svou nasákavosti.

Co je na obale: Jednorázové, dermatologicky a ekologicky šetrné plenky. Plenky jsou dobře snášeny dětmi s citlivou pokožkou či trpícími ekzémy. Cca 50 % plenky je vyrobeno z biologicky odbouratelných zdrojů. Díky 100% přírodnímu vnějšímu plášti jsou plenky perfektně prodyšné a brání zapaření. Velmi jemná vnitřní vrstva je přibližně z 50 % biologicky odbouratelná. Přidaný extrakt z lístků čajovníku efektivně neutralizuje pachy a působí antibakteriálně. Plenky neobsahují chlór, parfémy ani latex.

Kolik stojí: 309 Kč/30 kusů (1 kus 10,30 Kč), koupíte zde

Kde se vyrábí: Německo

Verdikt: Pro větší batole, třeba už dvouleté, na celou noc!

 

Eko plenky BAMBO Nature, moje zkušenosti

Test plenek, které jsou například bio, eko, vegan, compost friendly...
 

Jak se přesně jmenuje: BAMBO Nature Maxi 4 (7-18kg) 60ks

Můj první dojem: Velmi jemná plenka, to poznáte hned na první dojem. Při natahování vám pomůže s identifikací přední a zadní strany obrázek medvídka - který prostě sedí tak, že buď kouká dopředu, nebo je k vám otočený zády. Plenka působí poměrně malým dojmem. Potěší, že i uvnitř je jemná. Pruží slušně, po každé straně asi tak 5 cm. Z přední i ze zadní části dosahuje savá část plenky zhruba tak 3 cm od okraje. Gumičky u nožiček se dají dost natáhnout. Plenka drží dost zkroucená, vlastně v poloze „sedícího“ dítěte. Lepící pásky drží spíše méně, paradoxně se mi zdá, že lepí víc na obrázku než na lepícím pruhu, kde mají lepit nejvíce.

Jak saje tekutinu: Samozřejmě když do plenky sáhnu ihned, je to velká voda, později se mi zdá plenka na dotek trochu vlhčí. Určitě zaujme, že je vsakování tekutiny doslova viditelné, uvidíte výraznější skvrny, kde právě plenka nasála tekutinu.

Co je na obale: Plenky z buničiny. Dřevo pro její výrobu je těženo v udržitelném lesním hospodářství, kde je více stromů vysázeno než poráženo. Pro bělení nebyl použit žádný chlór. Firma Abena a její dodavatelé surovin byly nezávislé testovány a úspěšně splnily řadu přísných podmínek, pokud jde o dopad na životní prostředí svých výrobků. Abena Bambo Nature je s certifikovanou ekoznačkou, tzv. Nordic Swan ekoznačkou. Díky svému dlouhodobému závazku k ochraně životního prostředí chce, aby i budoucí generace mohli žít v harmonii s přírodou.

Kolik stojí: 369 Kč/60 kusů (1 kus 6,15 Kč), koupíte zde

Kde se vyrábí: Dánsko

Verdikt: Jemná plenka za vážně dobrou cenu!

Test plenek, které jsou například bio, eko, vegan, compost friendly...

Takhle vypadaly všechny plenky nasáknuté maximálním množstvím tekutiny.

A nesmí chybět závěrečná tabulka, kde je vše shrnuto.

Pozdravy všem biozadečkům, Míša a Stelli

Váš názor mě zajímá: Používáte eko plenky? Fandíte jim?

Naty

Dan 23.05.2019
Dobrý den,
máte chybku v informacích o plenkách Naty. Nevyrábí se ve Švédsku nýbrž v Turecku. Když se podíváte pořádně na obal, najdete tam Developed in Sweden. Made in Turkey.

poděkování

Staňka 15.11.2017
Na článek jsem narazila náhodou, když jsem se snažila najít souhrnné a co nejnovější srovnání co nejvíce dostupných značek eko/bio plen. Autorce moc děkuji, našla jsem zde perfektní přehled a podle tabulky a hodnocení objednala 4 značky, které osobně vyzkoušíme. A jsem ráda, že autorka potvrdila můj názor, že Naty nejsou nic extra, u prvorozené dcery mě též nenadchly. Možná by stálo ještě za řeč doplnit o hodnocení eko plen z dm drogerie babylove eko, ale po jejich "inovaci" bohužel už není o co stát, mokrá plína ze které leze gel, ale aspoň pro přehled pro maminky, které tápou a nechtějí kupovat 10 balíků plen. Škoda, že prodejci nenabízí možnost zkušebních vzorků, než kupovat celé balíky naslepo. Ale článek super! a dál sdílím dalším maminkám ;) Děkuji!

gel

Katy 17.10.2017
Dobrý den, skvě by bylo doplnit, zda plenky obsahují savé gely - pokud vím, tak např. Moltex ho obsahují a Naty ne.

Další druh

Zuzka 15.10.2017
A zrovna Monte peri nebo Kolorky tu nejsou.... Ty by mě zajímali..

Taky používáme

Miša Přikrylová 11.10.2017
Dobrý den, díky za článek. Od narození používáme Bambo.
Jsem ráda, že jste vypracovala test, nicméně s hodnocením, že Bambo je více vlhká plenka, nesouhlasím.
Škoda, že jste do testu nezařadila Öko Babylove, jsou cenově podobné, ale ty jsou opravdu mokré. Přesto mi udělaly lepší službu, než vzorky plenek z Alberta nebo Pampers. Já se od ekologických plen odradit žádným testem nenechám. Nejen kvůli přírodě, ale i kvůli různým chemikáliím, které obsahují běžné jednorázovky a dostávají se do těla našim miminkům.
Navíc absorbenty (gely) v plenkách jsou ryze chemické (vesměs silikony) a tyto se používají i v ekologických plenách, jen v menším množství než u neekologických variant. Tudíž americké plenky s hodnocením 7 jich obsahují nejvíce. Z Vašeho pohledu tedy nejsušší plenka, z mého nejméně ekologická. Vyveďte mě z omylu, pokud jsou američané dál a jako absorbent vlhkosti používají něco jiného :-)
Budu se těšit na další článek.
Miša P.

Používám

Vanda 10.10.2017
Tedy dlouhý článeček, konečně se na to někdo zaměřit, děkan. My tyhle plenky nasazujeme, synátor je dost čast nosí od narození, někdy problémy, nějaká alergie, ale fakt nevím, zda plenou. S pamprsačkou to měl taky.

Přidat nový příspěvek