Test dětských plen. Vyplatí se utrácet, nebo stačí ty nejobyčejnější?

08.02.2016 09:11

Test plenek - moje zkušenosti

Znamená vyšší cenovka automaticky lepší plenku? Pojďme se podívat na test, kde hraje prim absorbce tekutiny a pohodlnost. Budete překvapení, jaké jsou rozdíly mezi Pamperskami a odkud k nám plenky putují.

Ty balíky zabraly snad půlku bytu. Bylo jich deset, od dostupných i zajímavých značek. Na privátní značky plen ze supermarketů a drogerií přijde řada někdy příště. Každý model jsme se svou Mimie testovaly minimálně tři dny. Některé se špatně přizpůsobují, chybí jím elastičnost, jiné se hodně prověsí a vypadají, že je dítě nosí celý den. Další jsem si oblíbila a vyměním je za své obvyklé. Protože za to stojí. Které to jsou?

Všechny plenky připravené k testu. Poznáte na první pohled ty svoje?

Test plenek, plínek, plen - ať je nazýváte jakkoliv - právě začíná

Ekologická se špatně rozbaluje - moje zkušenosti s plenkami Naty

Plenky Naty zaujmou obalem, který nevříská barvami na celý regál. Ostatně - v regále je málokdy seženete, je to taková Test plenek - moje zkušenosti s plenkou Natyspecialitka, kterou seženete spíše přes internet. Plenky "GM free, chlorine and fragrance free", tedy bez vůně, geneticky modifikových produktů a běliče od švédské značky jsou vyrobené z přirozených materiálů, jsou tedy šetrné k přírodě. Značka je vyrobila v Turecku a na obale chybí české nápisy. Balík mi podle perforace vůbec nešel otevřít, musela jsem vzít nůžky. Stejně jako zaujmou plenky obalem, zaujme i obsah. Plenky jsou na první pohled i dotek prostě jiné, připomínají ekologický toaletní papír. Podle výrobce je více než polovina plenky vyrobená z biologicky odbouratelných zdrojů. Ani v potisku nejsou podle certifikátu žádné těžké kovy. Zdobení je pro děti nudné, jen obrázky měsíčků. Rozbalování jednotlivých plenek rozhodně nejde jedním tahem, musí se trošku trhnout, plenky jsou navíc hodně slisované. Prostě pár vteřin navíc v každodenním kolotoči... Při testu vlhkosti sice plenka tekutinu přijímala, ale už začala prosakovat zvenku. Právě tento únik tekutiny zvenku znamenal největším zklamáním. Savé jádro plenky vede až téměř ke krajům (bez centimetru). Vsakování je extra rychlé, doslova formule 1. Na první dotek je vlhkost znatelná, když zmáčknete silnou, saháte do hrnečku s vodou, ale po chvilce se všechno srovná a dotyková vlhkost je minimální. Plenky mají kratší lepící plochu na pásky, plenky se tak zdají těsnější, jako kdyby byly dítěti menší. Pásky neumožní zalepení plenky do balíčku po jejím použití.  Vpředu (pod bříškem dítěte) je páska umožňující elastičnost. Při praktickém testu se zdá plenka hodně prověšená, ale vlhká rozhodně není. Když Mimie běhala, slyšela jsem, jak plenka šustí. Nejdražší plenky testu.
Naty Nature 4+, 44 ks, 469 Kč, 10,65 Kč kus

Polské kalhotky musíte roztrhnout - moje zkušenosti s plenkami Pampers Pants

Pampers Premium Care Pants mají jako jediné papírový obal, uvnitř se pak ukrývá normální plastový. Obsahují jen 22 kusů, ale jdou Test plenek - moje zkušenosti s plenkou Pampers Pantssamozřejmě sehnat ve větším balení. Zaujalo mě, že jsou vyrobené v Polsku. Na první pohled nepoznáte, kde mají plenkové kalhotky (pants) přední a kde zadní část, ale když je prozkoumáte, uvidíte drobné nápisy. Upřesňuje to i  obal - cartoons patří vpřed. Obrázků je na plence vážně dost. A taky hodně barev - barvy hrají i ve spodní části, takže někdy máte pocit na první pohled, že je dítě pokakané, ale pak zjistíte, že je to jen barva. Plenky mají minimální váhové rozpětí malých uživatelů - jen 5 kg. Většinou je to kolem osmi kilo, maximálně v tomto testu deset kilo. Plenky by proto měly lépe sedět, když znáte dobře váhu svého dítěte, a to se taky stalo. Seděly dobře a jejich povrch mi připadal velmi jemný a příjemný na dotyk. Jen jejich navlékání je složitější. Natahujete je jako kalhotky a svlékáte buď tak, že je stáhnete celé dolů, případně je roztrhnete zboku. To jde velmi snadno. Plenky jsou ideální na dobu, kdy se dítě už začíná učit na nočník. Pokud má miminko namazaný zadeček, při navlékání hrozí, že krém plenkou setřete. Navíc musí mít dítě svlečené celé kalhoty. Rychlost vsakování byla skvělá, ale ve výsledku zase tolik tekutiny nevsákly. Překvapivě se mi po vsáknutí zdály stále docela vlhké, nalévání tekutiny jsem zastavila době, kdy se tekutina už nechtěla vsakovat. Kvůli elastickému pasu, který vede podél celé plenky, nemá plenka tak dlouhé absorbční jádro, což by se mohlo v praxi někdy negativně projevit. Líbí se mi indikátor vlhkosti, který ukazuje, jak moc je plenka nasáklá. Druhé nejdražší plenky testu.
Pampers Premium Care Pants, 22 ks, 229 Kč, 10,40 Kč kus

Sledujte nás na Instagramu. Co pečeme, kde si užíváme, co testujeme.

Šustivka se neroztrhne - moje zkušenosti s plenkami Happy Mimi Premium

Happy Mimi Premium mají na obale návod, jak je správně používat. Docela by se mi líbil odkaz na QR kód, kde by bylo i Test plenek - moje zkušenosti s plenkou Happy Mimie Premiumvideo. Třeba pro chůvy - amatérky (s úsměvem). Stejně jako jejich lacinější neprémiové sestřičky mají 3D jádro. Plenky zdobí obrázky kytiček a srdíček. Balík se otevírá uprostřed, což je poměrně nepraktické, plenky se vysypou ven. Určitě jejich koupí podpoříte slovenskou ekonomiku, protože se právě u našich sousedů vyrábí. Plenky jsou malinko víc přilepené k sobě navzájem a zároveň i při otevírání plenky musíte odlepit jednotlivé části. Plenky nemají příliš dobré postranní gumičky, nepruží tolik, avšak vsakování je super. Vlhkost je paradoxně lepší v bílých částech než v zeleném jádru, které je ve středu a mělo by toho pojmout více - a rychleji. Přesto je rychlost vsakování velmi dobrá. Později už tekutina prosakuje přes kapičky a vlhkost se objevuje ze spodní části. Vsakovatelná část plenky končí asi šest centimetrů od zadního okraje, což je málo. Plenky jen minimálně pruží, aby zvětšily svůj objem, dítěti je musíte spíš upravit fixačními pásky. Pokud je natáhnete o více než pět centimetrů, slyšíte praskání (trhání pásků), na pohled je však plenka nepoškozená a pruží dál. Malý zázrak. Lepící proužky se hůř odlepují a je lepší na ně trochu přitlačit. Bohužel po použití a zalepení plenky do balíčku drží na jiných částech než na úchytovém místě pouze symbolicky. Plenka je hodně šustivá a zdá se mi i šiřší než ostatní.
Happy Mimi Premium Maxi, 50 ks, 249 Kč, 4,98 Kč kus

Vlhká a snadno zdeformovatelná - moje zkušenosti s plenkami Panda

Bella Panda je značka plenek vyrobená v EU, ovšem bez bližšího upřesnění, zřejmě však v Polsku, protože většina nápisů začíná Test plenek - moje zkušenosti s plenkou Pandapolštinou. Plenky působí sterilně, až lacině. Jsou bílé, zdobí je jen logo pandy jako obrázek, a číslo velikosti plenky. Vsakování je ucházející, saje rychle jako houba, ale vlhkost je na první dotek velká, pak už je to daleko lepší a po chvilce dosahuje výborných kvalit. Vsakování se ovšem čím dál tím víc zpomaluje, až zůstávají kapičky vlhkosti. Plenky mají užší fixační pásky, které mi tím pádem připomínají náplasti, materiál u nich je však poměrně jemný. Volnější uchycení je na bocích, takže plenka tolik k dítěti nepřilne. Musíte ji opravdu těsně zalepit podle tělíčka dítěte. Postrádám jakoukoliv elastičnost. Gumička nad částí nad zadečkem je dobrá a určitě se bude hodit při uchycení stolice, především u té miminkovsky kašovité. Celkově jsou gumičky v plence velmi dobré. Plenka rozhodně dostane mínus za vlhkost (z minimálních zbytkových vlhkostí na dotyk měla tu největší). Měla jsem také pocit vlhkosti, když jsem ji z holčičky sundavala. U plenky mi vadila její zdeformovatelnost – mezi nožkami dítěte se pokroutí, savé jádro se všelijak oddělí od krajů a dítě tak má otisklé otlačeniny. Měla jsem pocit, že cítím z plenky vlhkost. Navíc se plenka hrne i na bocích a celkově mi při usazení nepřipadá příliš komfortní. Tyhle plenky se u nás doma neusadí. Nejlevnější plenky testu.
Bella Panda Maxi, 42 ks, 159 Kč, 3,78 Kč kus

Malý optický klam a slyšitelné nafouknutí - moje zkušenosti s plenkami Pampers Active Baby

Pampers Active Baby jsou zřejmě nejvíc slisované plenky k sobě. U plenek mi vadí malý žlutý čtvereček umístění po straně plenky Test plenek - moje zkušenosti s plenkou Pampers Active Babypřesně v místě, kam kouknete, když odhrnete body a kontrolujete, zda dítě vykonalo velkou potřebu. Vždycky si řeknu, jaj, prosáklo, ale pak mi dojde, že používáme Pampers Active Baby. Jde o střední kategorii mezi Pamperskami, Premium jsou dražší a Sleep and Play nejlacinější. Plenky poznáte podle zelené barvy a cirkusových obrázků. Test vsakování dopadl dobře. Vsakování tekutiny je jako u všech Pampersek slyšitelné, nafukování je také viditelné. Ale než začne (což je v řádu sekund), je vlhkost velká. Pak jsou plenky stále schopné přijímat vlhkost. Myslím, že by plenka ještě něco málo tekutiny vtáhla, ale dotykem už byla velmi znatelně prosakující, hlavně u krajů, ve středu ani tolik ne. A za chvilku, jako zázrakem, téměř nic. Dobře se rozbalují a dobře pruží, takže se tělíčku dítěte přizpůsobí. Hodnotím pozitivně i jejich gumičky, které slouží k zachycení stolice. Menší mínus dostávají za vlhkost z vnější části po skončení testu, stejně tak i za (ale opravdu minimální) vlhkost při silnějším doteku po nalití velkého množství tekutiny. Mojí holčičce tyhle plenky příliš nevyhovují a už se mi stalo, že se po nich několikrát oprudila. Nutno podotknout, že spousta maminek je miluje a nikdy se jim nic podobného nestalo. V testu, kolik tekutiny nasají, mají krásné druhé místo. Určitě si zaslouží vyzkoušet.
Pampers Active Baby, 70 ks, 469 Kč, 6,70 Kč kus

Mrkněte také na:
Velký test příkrmů pro miminka
Zkušenosti s krémy aneb čím namazat dítě po koupání
Vyzkoušeli jsme ovocné přesnídávky v kelímcích
Maxi test dětských sušenek

Krčící a pružící - moje zkušenosti s plenkou Bella Happy

Plenky Bella Happy obsahují výtažky ze zeleného čaje, jsou "latex and chlorine free". Ekologické maminky toto ocení, určitě šetří přírodu. Na krabici je nakreslené přebalování,Test plenek - moje zkušenosti s plenkou Bella Happy takže každý nezkušený může hned mrknout, jak na to. Ale to je jen nepodstatný detail. Zelené středové jádro se zdá paradoxně na dotek po nalití tekutiny více vlhké. Vsakování je dobré (ne však excelentní) a je trošinku slyšet. Při větším množství tekutiny už zůstávají kapičky, kterým se nechce vsakovat. Zvenku ovšem rozhodně neprosakuje. Malé mínus mají za opravdu symbolickou vlhkost po testu nasáknutí při velmi silném doteku. Měla jsem však pocit, že v praktickém testu jsem vlhkost po sundání plenky dítěti vnímala také. Při zvážení, kolik tekutiny nasají, skončily druhé. Ale odzadu. Plenky zdobí světle fialové obrázky. Plenka má vzadu pružící část, ale nenatáhne se o moc, maximálně tak pět centimetrů. Při rozbalení pásků s nimi musíte trochu trhnout, na první dojem se zdají být nedostatečně lepivé, ale dojem je to chybný. Tahala jsem za ně ze všech sil (směrem do boků), a neodlepily se. Navíc mě překvapilo, jak tyto pásky mohou vydatně pružit. Plenky docela slušně drží zalepené po použití v balíčku. Bohužel se plenky dost krčí na bocích. Diskonfortní, tedy prověšené, se mi při běžném použití zdály už při 233 gramech. Plenky mají zajímavě řešenou část nad zadečkem. Savé jádro sice končí asi 10 cm od okraje, ale pak je již zmíněná elastická část. Plenky jsou velmi jemné a mají šikovně vyřešené a dobře pružící vnitřní gumičky. Ty, které jsou zvenku, ale tolik dobře nepruží a nepřichytávají se dobře k pokožce dítěte.
Bella Happy Maxi, 54 ks, 269 Kč, 4,98 Kč kus

Indikátor vlhkosti a jemný materiál - moje zkušenosti s plenkami Pampers Premium Care

Pampers Premium Care jsou jako jediné po otevření cítit sterilitou, až nemocniční dezinfekcí smíchanou malinko s "vůní" Test plenek - moje zkušenosti s plenkou Pampers Sensitive Carekrabice od nových bot. Značka si sama dala pět hvězdiček, které ovšem nejsou ničím deklarované. Plenka nejvyšší řady značky Pampers má zajímavý indikátor vlhkosti, který se z vnější strany zbarví podle toho, jak je plenka mokrá. Ráno je indikátor celý "rozpuštěný", bez ostrých obrysů, jak je plenka nasáklá. Na plence jsou po testu vlhkosti tři proužkové zóny, jejich smysl jsem ovšem nezjistila. Uvidíte je i při praxi. Plenka se prostě dělí jakoby na tři části. Plenka je na dotek vážně suchá. I když už se zdálo, že plenka nic nepřijme, pořád nasakovala, ale vlhká nebyla. Plenka však byla tak nasáklá, že nešla ani ohnout, stal se z ní pruh betonu (obrazně řečeno). Neprosákla ovšem ani zvenku. Vsakování je až neuvěřitelně rychlé. Kvalitní jsou i gumičky, skrz které se tekutina vážně nedostane. Moje holčička z nich má však často otlačené gumičky na nožkách. Při přilévání tekutiny je slyšet nafukování plenky, což mě vážně zaujalo. Plenky se před nasazením musí trochu rozbalit. Body navíc dostávají za lepící pásky, které drží na výbornou. Líbí se mi, že se u jednotlivých kusů střídají obrázky. Plenka má dobré pružící části, které téměř nejde roztrhnout, dobře se ohýbají a přizpůsobují pohybu dítěte. Savé jádro končí kus pod zadní částí plenky. Tyhle plenky jsou na dotyk jiné než ostatní Pampersky, rozhodně se zdají měkčí a luxusnější.
Pampers Premium Care, 66 ks, 469 Kč, 7,10 Kč kus

Prověšené a extra lepící - moje zkušenosti s plenkami Huggies

Plenky Huggies extra pro holčičky poznáte na první pohled - zdobí je hezké barevné Disney obrázky, třeba s Minnie. PlenkyTest plenek - moje zkušenosti s plenkou Huggiesjsou vyrobené v Rusku, takže k nám putovaly vážně dlouhou cestu. Jejich vsakování je naprosto perfektní. Určitě uslyšíte nafukování plenky, jak bude vsakovat tekutinu. Hned po pár vteřinách je vlhkost nulová, a to i v maximálně naplněné pleně. Je až neuvěřitelné, že by plenka měla tendenci stále vsakovat, avšak už je prakticky neohnutelná. Při praktickém testu se plenka za noc tak nasákla (376 gramů celkem, schválně jsem ji zvážila), že byla prověšená natolik, že zůstal malý prostor mezi plenkou a pokožkou dítěte. Asi 5 milimetrů. Pokud by tam byla stolice, tak nevím nevím... Tohle je jejich největší mínus. U Huggies mi maximálně vyhovuje široký a dlouhý prostor na uchycení pásek, které jdou skvěle zalepit. Někdy možná až trochu větší silou je musíte odlepit. Drží na výbornou, ani se nehnou, nedeformují se. Pásky se navíc dají nalepit prakticky kamkoliv, takže plenka skvěle drží zabalená po použití. Zadní část je skvěle pružící a drží dobře u těla. Miminko dokonale obemkne. Jen by plenka mohla mít středovou vsakující se část vzadu vyšší, tedy výše do zad - má tam právě ty pružící části. Skvělé jsou dvojité gumičky v plence, které opravdu zachytí všechno. Při testu, kolik tekutiny nasáknou, obsadily první místo. Nejen proto jsou tyhle plenky moje aktuální jednička. Myslím, že na ně plně přejdu. Mají i variantu pro chlapečky s Mickey Mousem - obě plenky mají mít speciálně savé místo přesně tak, kde děti čurají.
Huggies Disney, 44 ks, 229 Kč, 5,20 Kč kus

Nepruží a vsakují pomaleji - moje zkušenosti s plenkami Pampers Sleep and Play

Pampers Sleep and Play opatřené nápisem "dostupné pro každou peněženku" jsou ze všech otestovaných plenek PampersTest plenek - moje zkušenosti s plenkou Pampers Sleep and Play na dotek nejhrubší - nebo spíše nejméně jemné, aby to nevyznělo, že si o ně dítě osmirgluje pokožku. Plenky zdobí veselé obrázky, kočičky a pejsek v zeleném provedení jsou stále stejné. Hnědý proužek na straně plenky na první pohled mate, když kontrolujete, zda má dítě v plence nadílku. Plenky už mají na první pohled chudší výbavu, což poznáte hlavně díky absenci elastických pásků, které ovlivňují přilnavost plenky na bříšku, zádech a bocích, a hůře se kvůli tomu ovlivňuje velikost. Plenky se tak zdají trochu menší. Dobře proto vybírejte už v obchodě. Líbí se mi, že jejich savé jádro je až vysoko nad zadečkem. Prostor a materiál kolem lepících pásek působí jako u lacinějších plenek. Po zalepení k nim však nemám žádné výhrady, drží velmi dobře. Při testu vsakování se ukázalo, že plenky mají trochu horší a pomalejší vsakování vzadu a zůstává pocitově větší vlhkost při dotyku. Uslyšíte vsakování (v praxi tedy ne, ale pokud do nich nalijete půl litru tekutiny, tak ano), plenka přijme tekutiny dost. Plenky jdou po použití zalepit do balíčku. Plenka se mi zdá poměrně úzká, tedy její savé jádro, do kterého tekutina hlavně proudí. Neměla jsem však pocit, že by se plenka deformovala nebo jinak tvarovala. V testu nasákavosti se dostaly do středu. Pokud chcete kupovat Pampers a zároveň tolik neutrácet, vyzkoušejte je. S cenou dosahují k nejlevnějším neprémiovým značkám.
 Pampers Sleep and Play,  68 ks, 319 Kč, 4,69 Kč kus

Deformuje se a nepruží - moje zkušenosti s plenkami Happy Mimi

Happy Mimi jsou sterilně bílé, až medicínsky obyčejné plenky. Mají jen proužek s obrázky hraček. Nevyhovuje mi jejichTest plenek - moje zkušenosti s plenkou Happy Mimiotevírání uprostřed balíku, což znamená, že se plenky po vyndání první vyvalí ven. Při testu vlhkosti se pocitově zdají vlhké, ale není to tak. Středový zelený obdélník, zřejmě savé jádro, nevsakuje však tekutiny o nic rychleji než ostatní části plenky. Vsakování je slušené, vlhkost na první dojem velká, ale později není tak výrazná. Mínusové body dostává plenka za vlhkost zvenku plenky, ovšem jen velmi slabou. Rozhodně dítě nebude mít mokrou skvrnu na kalhotách, ale trochu ve vlhku bude. Plenkám chybí pružící fixační pásky nebo jakákoliv pružící část, takže se zdá, že se hůře upevňují (zalepují). Musíte dobře odhadnout velikost už při koupi, jinak mohou být miminku těsně.  Plenky se vzadu při používání shrnují. Na lepicí pásek se vyplatí trochu přitlačit, aby lépe držel. Jako nevýhodu spatřuji to, že plenky jsou po zabalení po použití špatně zafixovatelné - lepicí pásky drží jen symbolicky. Navíc se poměrně dost prověsí a působí opravdu hodně nasákle - když jsem však plenku zvážila, měla jen 216 gramů. Moje holčička se po nich dvakrát oprudila. Bude to asi i tím, že se plenka deformuje v místech mezi nožičkami, působí jako nasáklá vata. Zřejmě to bude i tím, že se mi zdá plenka poměrně široká. Při testu vsákla rozhodně nejméně tekutiny. Na téhle plence by měl výrobce ještě dost zapracovat. Oproti stejné značce plen s označením premium nejsou nikterak levnější.
Happy Mimi standard, 50 ks, 229 Kč, 4,58 Kč kus

Všechny plenky po testu, kolik toho nasáknou

Když jsem asi po třiceti minutách od testu obešla všechny nasáklé pleny, na silnější dotek /ve stylu bác na zadeček/ byla vlhkost u plen minimální, nejsilnější byla konkrétně u Panda (nejvíce), Bella Happy a Pampers Active Baby. Z vnější části vlhkost prosakovala nejvíce u Naty, Happy Mimi obyčejné i premium, Pampers Active Baby a Pampers Pants. Než však odsoudíte tyhle plenky, podívejte se na neuvěřitelné množství tekutiny, které vsákly. Když jsem vážila běžně použitou plenku, která se mi zdála už "prověšená" a opravdu hodná k vyměnění, většinou jsem se dostala na údaj kolem 300 gramů. Plenky při nalévání tekutiny vsákly téměř dvojnásobek (vyjma tří, které se nedostaly ani nad 500 gramů). Všechny ostatní tak obstály poměrně se ctí.

Testovala jsem plenky pro desetikilové dítě, většinou se jedná o velikost 4 nebo 4+.

Až příště budete plenky vybírat, nebojte se vyzkoušet a používat více značek. Ty, které sají nejvíce, nasazujte dítěti na noc, ty obyčejnější může mít na běžné denní použití.

Výrobky na otestování poskytlo Feedo - e-shop, který usnadňuje život maminkám. Všechny plenky má ve své běžné nabídce. Test vyjadřuje moje subjektivní hodnocení, nikdo výsledky neovlivnil a nikdo mi za mou práci nezaplatil.