Recenze sušenek. Pamlsky, co smí děti do roku

15.06.2015 11:15

Není jich moc. Sušenek, křupek a krekrů, co smí mlsat děti do jednoho roku. Ty nejdostupnější jsem nakoupila a podrobila testování. Které mají složení dlouhé jako socialistická fronta na mandarinky a které k sobě slepí tričko a kalhoty?

Přehlídka bio surovin
Rýžové oplatky vyrobené z pufované rýže obsahují kromě bio a celozrnné rýže ještě bio jablečenou šťávu. Ve složení nenajdete žádné cukry, přesto je sušenka přirozeně velmi (velmi!) jemně sladká, tak akorát pro miminka, co objevují všechny chutě světa. Ucítíte i štiplavou kyselost. Brosková přesnídávka je daleko výraznější.  Rýžová oplatka se trochu drobí (na jednotlivé kousky pufované růže), na oblečení lepí a stejně tak i na ruce, ale kulatý tvar se dítěti drží dobře v ruce. Na obalu pan Hipp avizuje 17 kusů, většinou jsem jich napočítala přes 20. Některé jsou slabší, jiné silnější, na dalších zřetelně uvidíte víc šťávy... Od ukončeného 7.měsíce je to fajn doplněk, když dítě jí jinak dobře další příkrmy. Jsou bez lepku.
Bio jablečné rýžové oplatky, Hipp, 35 g, asi 40 Kč
 

Kofila pro miminka
Připadá vám jízda po D1 z Prahy do Brna dlouhá? Tak přesně takové je složení Nestlé Baby sušenek, vhodných od 6.měsíce. Pšeničná mouka na prvním místě, cukr má stříbrnou příčku, palmový olej bere bronz, sušené odstředěné mléko na čtvrté pozici. A pokračují další (vlastně neškodné) lahůdky jako kypřící látky (uhličitany amonné a sodné), mléčné bílkoviny, sladový výtažek z ječmene, minerální látky (difosforečnan železitý, fosforečnan vápenatý), jedlá sůl, emulgátor (sójový lecitin), aromata, vitamíny... Naše Mimie si o ně brousí zuby jako králík, ale pak ji musím převléknout. Celou. Čeho se má berla Mrazilka dotkne, to už usne a nikdy neprocitne. Tak nějak to platí u sušenky - Čeho se sušenka Nestlé dotkne, to musí jít ihned do pračky. Naštěstí je snadno pratelná a nezanechává skvrny. Velký balík, uzavíratelný sáček, to jsou dva plusy. Hezký obal, ale ten má Kofila taky. A složení dost podobné. Marketéři píšou i cosi u chuťových kvalitách. Rozhodněte sami.
Baby sušenky, Nestlé, 180 gramů, asi 60 Kč

Kord z kukuřice
S delšími tyčkami naše Mimie pěkně šermuje, takže se často místo do pusy trefí do oka. Při přenášení se ovšem často rozlámou na  menší kousky. Bez lepku, s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vlákniny sice nejsou prirotině určeny pro miminka, ale plně vyhovují. Výrazně žlutá barva svádí k myšlenkách na kurkumu jakožto barvivo, ale složení je dost stručné - kukuřice. Jsou tvrdší a při ocucání dítětem dost lepkavé. Po otevření se mají spotřebovat do dvou dnů, ale padesátigramový balíček by tak mělo mít dítě snad od snídaně do večeře.
Crispins, kukuřičná bio tyčka, Extrudo, 50 gramů, asi 10 Kč


První řada zleva: Jablečný snack Hipp, Kukuřičná křupka Rej, Borůvkový snack Hipp
Druhá řada zleva: Baby sušenky Nestlé, Piškoty Opavia
Třetí řada: Kukuřičná tyčinka Extrudo, Crispins

Jdeme na borůvky. Bio borůvky
Když batole zvládne od Hipp jablečnou příchuť, může se přesunout k borůvkové. Nenechte se zmást termíny. Zatímco na přední straně obalu uvádí od 8.měsíce, na zadní od ukončeného 7. měsíce. Což je vlastně to samé. Borůvkové rýžové oplatky od Hipp lepší ještě o trochu více, i flíček, který nadělají, se pěkně vybarví, ale bez problémů na čtyřicítku také vypere. Složení jr bohatší o borůvkové pyrý a koncentrát z mrkvové šťávy, takže i chuť je plnější. Cukry jsou ovšem jen v přirozené formě, žádné přidané. Fialové kulaté krekry z pufované rýže jsou vyrobené v Belgii a jsou stoprocentně v bio kvalitě. Naše Mimie ale radši sáhne po jablečných.
Bio borůvkové rýžové oplatky, Hipp, 35 g, asi 40 Kč


Plný pytel křupání
Než jsem je koupila poprvé, říkala jsem si, proč všechny maminky tahají ty obrovské pytle křupek. To pořádají dětské párty o dvaceti oplenkovaných účastnících? Jenže tyhle křupky mizí opravdu rychle. Od značky Rej, která se pyšní sloganem Víte, co jíte, si složení budete pamatovat jako malou násobilku. Kukuřičná krupice, řepkový olej. Maxipytlík obsahuje jen 50 gramů nafouknuté kukuřice, ale opticky to vypadá, že se uvnitř schovává kilo křupek. Výrobce se jako ostatní nevymlouvá na "technicky podmíněnou výšku plnění" - to když na dně mega pytlíku najdete deset krčících se kousků, ale sáček naplní na maximum. Bezchuťový výrobek sice nedrobí, sliny ho spolehlivě scvrknou a zgumovatí, ale když ho dítě vyndá z pusy a položí na sedačku, okamžitě zasáhněte. Po chvilce se z něj stane tvrdý a nelehko odnímatelný šutřík. Přesto u Mimie bodují absolutně nejvíc. Ještěže má jen dva zuby. Dospělácké stoličky nakrátko efektivně zaplombují. Poměr cena/výkon však mají rozhodně nejlepší.
Kukuřičné křupky, Rej, 50 gramů, asi 12 Kč


Kulaté a sladké. Piškoty
Naše pediatrička nám je doporučila jako první setkání s lepkem - piškoty. A vlastně i s cukrem. Klasické, od Opavia, za pár korun, které jinak kupujete jen na Vánoce jako základnu pod vosí hnízda. Teď z nich má naše Mimie dezert. Když sní oběd, ale ještě vidím, že by si pár lžiček něčeho dala... Rozmočím piškoty v obyčejné vodě, namačkám vidličkou a má malé mlsání. Pěkně sladké mlsání. Překvapilo mě složení, pouhé tři suroviny: pšeničná mouka, vejce, cukr. Ideální pro děti, hlásá nápis na obale. No, možná pro větší. Malé dítě je v ruce neudrží úplně snadno, na to jsou příliš malé.
Piškoty tradiční, Opavia, 120 gramů, asi 16 Kč
 

A protože jsem na trhu objevila další sušenky - Sunarka, Hami, Little Angel, Babydream... těšte se na pokračování testu. Snad Mimie pohne s těmi zuby, ať nám test dětských sušenek do roku věku netrvá do první třídy.