Jak jsme zvládli šestou nemoc. Elektronicky

25.10.2016 20:14

Tenhle článek vám prozradí, proč měl blog menší přestávku, a zároveň prozradí, díky čemu jsme ji překonali hravě (a zdravě).

Takže pěkně popořádku. Mimie si protrpěla šestou nemoc. Začalo to pěkně vysokými horečkami, pokračovalo rýmou, vyrážkou, kašlem. Udržet ji v klidu a posteli? Šlo to, trochu kreativně a chytře.

Moje zkušenosti s Elektronickou tužkou od Albi a interaktivními knížkami.

Konečně byl důvod vytáhnout Kouzelné čtení, které jsem měla na otestování od Albi. Jak to popsat co nejsmysluplněji, ale zároveň nejsnadněji? Představte si chytrou tužku, kterou různě ťukáte ve speciální knížce, a ta dítěti vysvětluje, co je to za předmět nebo zvíře, co dělá.. Prostě se ozve zajímavá informace, zvuk nebo hudba. Knížky bez elektronické tužky fungují jen na prohlížení, ale s tužkou je to daleko lepší. Pěkně klik sem, klik tam.

Moje zkušenosti s Elektronickou tužkou od Albi a interaktivními knížkami.

 Protože je Mimie ještě malá a některé knížky jsou třeba až od pěti let, jako třeba Svět zvířat, zatím jsme neklikali na ikonky hry nebo doplňující otázky, které chytrý hlas pokládá. Tedy klikali, ale vlastní AZ kvíz jsem měla spíš jen já (a zjistila, že je fakt těžko poznat zvuky pouštních zvířat). Mimochodem, knížky namluvily fajn hlasy, třeba Otakar Brousek nebo Zora Jandová. A jsou navíc fantasticky ilustrované, z toho jsem byla nadšená, každá navíc trochu jinak. Můj favorit je právě Svět zvířat, hlavně stránka Arktida, ale prozkoumejte ji pěkně sami, až zatoužíte ji svému potomkovi taky pořídit. A vůbec se nebojte, pokud jsou mu třeba jen dva roky jako Mimie, že by si s ní nevyhrál.

Moje zkušenosti s Elektronickou tužkou od Albi a interaktivními knížkami.

Přiznám se, že jsme zatím nevyužili naplno kapacitu tužky, do které můžete třeba namlouvat zvuk a vytvořit si vlastní audio knihu. Stačí si nalepit do knížky speciální štítky a do tužky zvuk nahrát. Slouží také jako USB paměť nebo MP3 přehrávač. My jsme si zatím vystačili právě a jen s tužkou (a knížkami). Samozřejmě se hned jejího ovládání ujal tatínek, protože technika, to je něco pro něj. Já musela chvilku studovat návod, abych věděla, jak stránku a vůbec knížku zapnout a jak ji využívat. A Mimie? Ta ťukala všude, co to šlo, a byla maximálně spokojená. Hodně dlouho ji zabavila knížka Když roboti brebentí, a tak doufám, že jí pomůže zdokonalit její R, které je prostě dost nekrálovsky amatérrrrské.

Moje zkušenosti s Elektronickou tužkou od Albi a interaktivními knížkami.

Věčného dokupování baterek se nebojte, tužka se dobíjí přes zásuvku (a po týdnu to stále ještě není potřeba), navíc se po třech minutách automaticky vypne. Předtím ještě na sebe párkrát upozorní, blikne a „zazpívá“, což samozřejmě Mimie hned zaujalo a tužku zase lovila v peřinách. Mimochodem, hlasitost jde snadno navolit na tužce, takže se nebojte hlasitého vyřvávání nad schopnosti vašeho bubínku. Samozřejmě, že když dítě klikne dvacetkrát na "krajta písmenková" nebo na maximum pustí vlčí vytí...

Moje zkušenosti s Elektronickou tužkou od Albi a interaktivními knížkami.

Hrozně se těším, že dokoupíme taky Zpívánky, Večerníčkovy pohádky a Hru do auta, protože ty jsou přesně pro Mimie. A vůbec kvůli tomu nemusí být znovu nemocná.

Moje zkušenosti s Elektronickou tužkou od Albi a interaktivními knížkami.

Další technickou pomůckou, když je dítě nemocné, je teploměr. Teď se asi smějete, že jsem objevila něco jako existenci kapesníku a kapek do nosu, ale o tomhle jsem neměla ani páru. A teď vím, že ho budu při každé nemoci používat.

Znáte to, dítě je nemocné, v noci se o něj obáváte, chodíte mu stále sahat na čelíčko… Tenhle teploměr to ohlídá za vás! Najdete ho pod názvem iThermonitor a je od značky Raiing. Dítěti se nalepí do podpaží (náplasti jsou přiloženy, stejně jako baterka) a teplotu monitoruje, kdykoliv si budete přát. Je to malá nenápadná, extrémně lehoučká placička s čidlem, kterou propojíte pomocí free aplikace s vaším mobilem. Bluetooth, klik, aplikace Termometer, klik, stáhnout, nalepit na Mimie, klik a zapnout, pár minut vyčkat, než se teplota změří.

Moje zkušenosti s nalepovacím teploměrem.

Na aplikaci jsem si za pár vteřin nastavila „uživatele“, tedy svoje děťátko, pokud nemáte jedináčka, můžete navolit dalšího potomka. A jestli chce i váš manžel zkontrolovat, zda je všechno v pořádku (a jste na jedné wifi), může se připojit také.

Největší přednost? Aplikace vás upozorní, že má dítě teplotu. Nastavíte si sami, jak vysokou a jak dlouho, třeba více než 38 stupňů déle než 5 minut, a tak můžete zasáhnout včas. Váš pediatr zase ocení, když mu předložíte přesné záznamy, jak se teplota vyvíjela.

Zmíním i jednu nevýhodu. A to že musíte mít mobil od dítěte jen do určité vzdálenosti, mně se aplikace odpojila zhruba po pěti metrech. Hned jsem zkoumala, že by to šlo obejít tím, že dám k Mimie iPad, a na něm nastavením připojení druhým uživatelem – a to na svém iPhonu.

Co mě vážně zaujalo, tak je „sourozenec“ tohoto teploměru, a to pro ženy, které se snaží otěhotnět. Vím, že jsou vděčné za každý posun, každou pomůcku. A přesné monitorování své teploty kvůli plodným a neplodným dnům je pro ně důležité. Tenhle malý detail by jim mohl pomoci.

Podzim ve zdraví přeje Míša a Mimie