Maxi test dětských sušenek, druhý díl

09.12.2015 07:29

Ještě si vaše děti nemohou dopřát domácí perníčky a vanilkové rohlíčky? Možná vás napadne naservírovat jim místo toho nějaké dobroučké dětské sušenky určené pro děti kolem půl roku věku. S Mimie jsme je otestovaly, abyste věděli, kterou přeslazenou příšernost radši nechat v regále.

Myslím, že jsme už ochutnaly snad všechny dostupné sušenky pro děti do roku věku. Jasně, kukuřičné křupky vyrábí víc výrobců, některé sušenky mají několik příchutí, ale v základu to máme. Už jsme jich totiž část otestovaly na podzim – Velký test dětských sušenek a křupek, první díl, najdete tady. A tak už víme, kteří výrobci si zaslouží lynč.

Sušenky na pranýři. Velký test dětských sušenek

Rychlá vzpruha plná cukru

Dětské sušenky Safari, Hami
180 g,  39 Kč, od ukončeného 6. měsíce

Tak akorát křupavé, tak akorát sladké. Jenže pro dospělé. Myslím, že pro děti možná o dost více, než jejich zatím nepříliš mlsné jazýčky potřebují. Mimie je zobe moc ráda. Tvary zvířátek ještě příliš nedoceňuje, žirafy si všimnou až větší konzumenti, ale dobře se jí drží v ruce. Díky tomu, že jsou menší, může si jich dát víc. Krabice říká, že maximálně deset denně. Zaujalo mě, že nevlhnou.

Jsou vyrobené ze 6 druhů obilovin –pšenice, kukuřice, ječmen, žito, oves, rýže. Cukr se ve složení vyšplhal na druhé místo (100 gramů výrobku ho obsahuje 24 gramů, což opravdu není málo, asi tak 6 kostek), následuje ho sušené odtučněné mléko. Pozor na případné alergie. Rostlinný tuk (nemohl by výrobce upřesnit?) zabírá podle tabulky hodnot na 100 gramů výrobku 10,9 gramů, kypřící látky… No dobře, nějak se to asi upéct musí. Nechybí ovšem ani sůl, která by se dětem do roku věku neměla podávat. Aroma vanilin – ne, to vážně není pravá vanilka.

A dál? Dextróza, což je vlastně opravdu rychlý zdroj energie. Podle wikipedie je to starší název pro glukózu, což budete poznávat pod označením hroznový cukr. Do tří minut ho máte v krvi. Nesmíte se proto divit, že se svačící dítě bude snažit vyskočit z jídelní židličky.

Ještě si pochutná na mléčnanu železnatém. A to pozitivní nakonec – směs vitamínů. Sušenky jsou kalorické skoro jako všechny ostatní, mají 419 kcal na sto gramů, ale pět sušenek jich do dítěte vpraví jen 42.

Osobně bych tyhle sušenky dala většímu dítěti, než je půlroční. A to jako rychlou vzpruhu na túře po Krkonoších.

 

Laciná kukuřičná slaďárna

Kukuřičné křupky, příchuť vanilková, REJ
90 g, 25 Kč

Extrudované kukuřičné křupky jsou mezi dětmi hitovka. Jak je vytáhne jeden prcek, ostatní natahují ruce taky – to vysvětluje ty velké pytle. Tyhle křupky mají vanilkovou příchuť a trochu víc zapatlají dětské prstíky i ručičky. Oproti „těm obyčejným“ bez příchutě jsou totiž pěkně s cukrem a barví je kurkuma. Sladké? Ano, pěkně. Tučné? Ano, pěkně.

Tuhle se mi kamarádka svěřila, že si je ráda dá i ona. Jako svačinku. U dospělých to sušené mléko, sušenou syrovátku, sojový lecitin jako emulgátor, barvivo (aha, další, kurkuma nestačí??) možná někdy chápu, ale u dítěte? Výrobce neuvádí, pro jak staré dítě jsou křupky vhodné.

Potěšilo mě, že místo vanilinového je aroma alespoň vanilkové, byť stále aroma. Za tu cenu? Křupky jsou levné a podle toho obsah taky vypadá. Pozitivní je, že jsou bez lepku a neobsahují GMO suroviny. Obal zrovna příliš neláká ke konzumaci, myslím, že by se postavičky dobře vyjímaly v hororu „Křupkový masakr motorovou pilou“. Zůstaňte, prosím, u těch obyčejných bezchuťáků. Stejně jako Mimie. Celý pytel putoval do koše, protože snědla asi tak pět křupek v rozmezí pěti dnů. Za těch dalších pár dnů, než jsem se je odhodlala vyhodit, křupky docela navlhly.

Tak drahé, a tak…

Bezlepkové sušenky Biberon, Plasmon
200 g, 120 Kč, od ukončeného 4. měsíce

A tak „zmršené“. Vážně za ty peníze nejdou vyrobit dobré mlsky? Které nejsou plné laciného palmového oleje (ano, to je ten, proti němuž se v poslední době tak brojí) a ještě lacinějšího kukuřičného škrobu?

Tuhle vypečenou dvojku doplňuje ještě cukr, úctyhodných 24 gramů na sto gramů. Tedy čtvrtina. Sekunduje jim sušené odstředěné mléko. Mléčné bílkoviny, rýžová mouka, kypřící a minerální látky, vitamíny, emulgátor, aroma. Někdy radši výrobce ani nespecifikuje.

Kdybych si v obchodě přečetla složení, krabici bych odhodila. Neuchlácholily by mě ani líbivé věty o „nejlepších podmínkách na vybraných polích“. (Hihi, když napíšu, že svůj blog píšu na nejkrásnějším stole s nejroztomilejším ubrusem, budete ho číst častěji?)

Vhodné jsou dokonce pro děti od ukončeného 4. měsíce věku, kdy je výrobce doporučuje třeba rozpustit v lahvičce, což jde prý velmi snadno. Krabice je velká, uvnitř jsou sušenky v extra obale, který nepropouští vlhkost. Na můj vkus představují pro dítě trochu tvrdší oříšek.Jsou sladké, ale docela voňavé a příjemné. Možná si na nich italské děti smlsnou, Mimie jich pár taky snědla. Ale rozhodně ne jako miminko.

Máte rádi pohádku Anděl Páně? Prosící drbna Kožíšková u nebeské brány říká andělovi: „Božínku, taky něco dobrýho se tam snad najde?“ Tak na to jsem si přesně vzpomněla u těchto sušenek. Takže dobře, hodí se pro nepřátele lepku a obsahují fosfor, vápník, železo a vitamíny skupiny B.

 

Palec nahoru

Špaldové sušenky, Babydream (drogerie Rossmann)
125 g, 29 Kč, od ukončeného 7. měsíce

Malé sušenky trochu připomínají našedlé rakvičky (i s trochou příměsi nazelenalé). Podobnou barvu mají i sliny dítěte, které se z pusy při chroustání linou. Sušenka se totiž příliš snadno nerozpouští ani neláme. Chutnají, no, tak všelijak. Tedy mně. Špalda je z nich poměrně dost cítit, chuť obilovin není ničím utlumená.

Možná je ta chuť v té přechemizované době ta správná - Mimie je spokojená, což jsem ráda, protože složení je za mě rozhodně nejlepší. A také jedno z nejstručnějších – špaldová mouka, rýžový sirup (jako sladidlo bez fruktózy, zdravější alternativa bílého cukru), máslo, banánový prášek a vitamín B1. Potěšující je, že sušenky z drogerie Rossmann jsou z bio surovin, bez soli a kypřících látek. Celá sušenky jsou v té smršti "blafů" vlasntě povedenou záležitostí.

Kalorická hodnota je téměř totožná u všech sušenek (tady je to 442 kcal na sto gramů), obsahují však méně cukru (17 g na sto gramů, i to je však pořád docela dost) a tři gramy vlákniny. Jasně, jablíčko to není, ale tuhle sušenku bych dítěti výjimečně klidně dala. Obzvlášť tomu osmiměsíčnímu, pro které je určená.

 

Tak trochu jiná dýně

Extrudovaný bio kukuřičný snack s mrkví a dýní Teddy, Little Angel
4x15 g, 45 Kč, od 7. měsíce

Pozor, i tady se bude rozdávat poměrně pozitivní hodnocení. Tyhle křupky patřící spíše do kategorie „slané“, byť přidanou sůl neobsahují, jsou v bio kvalitě. Obsahují kukuřičnou mouku a/nebo krupici - to mě zaujalo. To se výrobce vždycky ráno rozhodně, z čeho křupky udělá, co má na skladě nebo je míchá různými poměry? Rýžová mouka a slunečnicový olej jako „nutné doplňky“ - doufám, že výrobce nemá příliš zanesené friťáky - a dehydrovaná mrkev a dýně (dohromady deset procent), které výrobku dodají chuť a barvu.

Křupky jsou ve tvaru medvídků. Potěšující je, že nejsou všechny v jednom obale, ale jsou zabalené ve čtyřech malých sáčcích, což jsem při výletě ocenila. Bohužel jen při jednom výletě, Mimie zrovna tyhle méďové moc nechutnají. Škoda. Jsou vhodné od sedmého měsíce věku a občas bych je klidně jako mlsku povolila.

Všimněte si obalu, který ukazuje roztomilou kukuřici a rýži, ačkoliv je uvnitř vlastně jen mouka z nich. Křupky obsahují minimum cukrů a přes 6 gramů vlákniny na sto gramů, kaloricky se vejdou tak jako všichni pod 500 kcal na 100 g, konkrétně 447 kcal.

Aby byl výčet surovin kompletní, nesmím zapomenout na vitamín B1, který výrobci musí ze zákona přidávat (alespoň to tam mnozí píšou).

 

Mouka ochucená ovocem

Finger Foods Banana Baby Biscuits, Organix
54 g, asi 130 Kč, od 7. měsíce

Tyhle organické sušenky ve tvaru prstýnků se dětem dobře drží. A myslím, že jim taky i chutnají. Obyčejnou pšeničnou mouku doplňuje chuť hroznové a banánové šťávy, což sušence dodává příjemný a trochu svěží nádech. Šťávy je uvnitř překvapivě hodně - 28 procent. Sušenku hezky osladí, ale se zdravějším pocitem. Další složení? Dva druhy oleje – palmový (ach, zase) a slunečnicový, vitamín, citronová šťáva, vitamín B1 a kypřící prášek.

Osobně se na ně tvářím tak půl napůl – obyčejná pšeničná mouka a palmový olej jsou v té negativní polovině (a samozřejmě také kypřící prášek), pozitivní část tvoří již zmíněné šťávy, které nahrazují cukr. Samozřejmě plusové body za organické zemědělství, ve kterém byly suroviny vypěstovány. Sušenek je v obale jen 12 a stály nás v zahraničí 4 eura. Vsunu sem jednu osobní historku - zbytek sušenek chůva nadrobila kačenkám, protože zapomněla vzít rohlík.

Na těch třech, které Mimie spolykala, si ale pochutnala. Trochu se drobí a příliš se „nepatlají“. Líbí se mi, že obal nehraje všemi barvami a nezdobí ho dětské obrázky, které by lákaly malé konzumenty. Sušenky obsahují 18 gramů cukru na sto gramů.

 

Tloustneme & hubneme

Sunarka medové sušenky s banány pro první zoubky, Hero
175 g, 50 Kč, od ukončeného 6. měsíce

Tak mám takový pocit, že chemici v Sunarce vzali všechny věci, které mají skladem, a tak nějak je zamíchali dohromady.

Tak si to povězme pěkně postupně. Nejlacinější pšeničná mouka. Cukr – 20,6 gramů na sto gramů, což jsou asi dvě velké polévkové lžíce (dejte si vedle nich něco, co má sto gramů, třeba balíček šunky, a porovnejte). Rostlinný olej, pro jistotu není napsáno, jaký je (i palma je rostlina…). Fruktózový sirup, který je levnější než obyčejný cukr a podle vědců se po něm podstatně rychleji tloustne. Legračně hned vedle něj stojí oligofruktóza, která se používá jako prebiotikum - výživa pro střevní flóru – usnadňující hubnutí. Kukuřičný sirup může být jak zdravější sladidlo, tak pěkný záškodník, takže radši progooglujte, ať si v tom chemickém rozlišování (doplňování o další –tózy) vytvoříte názor sami. Na kukuřičný škrob, staré známé zahušťovadlo, ani nebudu plýtvat písmenky.

Mléko, banán v prášku, vejce, med v prášku – v tomto hrozivém složení si říkám, že jde o jedny z nejlepších věcí, s velkým výstražným zakašláním (pořád se bavíme o sušenkách pro batole!). Kypřící látky a sůl (dětem do roku věku by se vůbec neměla podávat) řadím do škatulky zbytečné. K nim ještě přičteme emulgátor a aroma, samozřejmě chemické (ethylvanilin je to, co obsahuje vanilinový cukr, nikoliv vanilkový). A pak tu stojí ty lepší prvky, jako jsou minerální látky a vitamíny.  Tak tohle všechno jsme dali dítěti jednou sušenkou…

Přeslazené sušenky jsou vypečené na tmavší barvu v malých pravidelných tvarech. Dětem tam ovšem chybí jakýsi „zákusný“ bod, první místo, ze kterého by se do svého keksíku dostaly. Na první zakousnutí jsou to takové normální hodně sladké sušenky, dost drobivé a voňavé, u kterých jsem ovšem byla ráda, že je slupnul tatínek po jedné (salátové) večeři.

Test vychází z chuťových vjemů a informací na obale, jednotlivé výrobky nebyly podrobeny chemické analýze. Test nikdo nesponzoroval, vyjadřuje čistě můj soukromý názor.

Mimochodem, už jste četli:

Recenze dětských sušenek a pamlsků pro miminko, první část
Největší test příkrmů - za co platíte?