Máma má office. Jak mít tři práce a nezbláznit se?

14.04.2016 14:08

Tři práce, dva tituly před jménem, jedno dítě na světě a druhé v bříšku. Seznamte se s Aničkou Dvořákovou, kterou jsem vyzpovídala do svého nového seriálu Máma má office.

Anna Dvořáková, máma má office

Tři práce se dají zvládnout bez problémů, usmívá se Anička, když popisuje své přivýdělky při rodičovské dovolené. Píše pro zeny.iprima.cz a časopis Douglas a edituje časopis Health & Beauty. „Oba časopisy jsou čtvrtletníky, takže jednou za tři měsíce je potřeba se tomu víc věnovat, ale jindy na tom v podstatě nemusím pracovat. A pro Primu je to psaní článků, které mě zajímají a baví (zdraví, rodina, krása, atd.), takže většinou zvládnu jeden za večer nebo za dva, celkem tak čtyři až šest za měsíc. Taky nejde o nic náročného, ani psychicky, ani časově.“

Ví, že zrovna novinařina je typ práce, který jde poměrně snadno dělat z domova, ale aby si zkusila i něco jiného, udělala si rekvalifikační kurz na chůvu a pomáhá v rodinném centru, třeba se semináři nebo v herně. „Třeba u práce chůvy jednou zůstanu.“

Má velké štěstí, že ji okolí v práci podporuje. Dvouletou Klárku hlídá manžel nebo obě babičky. „Za ně jsem opravdu vděčná, protože jedna už je v důchodu a může v podstatě kdykoliv, a druhá bydlí ve stejném domě, jako pracující může až k večeru. Obě to hlavně dělají strašně rády a chtěly by, abych pracovala ještě víc,“ směje se optimistická novinářka.

Anna Dvořáková, máma má office

Přesto ji pracovní povinnosti neodhání do centra příliš často a články většinou zvládá psát večer. „Třeba při uspávání malé, protože vyžaduje, abych u ní seděla. Po změně času jí bohužel trvá usnout i hodinu nebo déle, což mi na druhou stranu poskytuje moře času na práci – prostě sedím vedle její postele a píšu, zatímco ona dělá blbosti, povídá plyšákům pohádky, ukládá je ke spánku a pak časem sama odpadne.“

Běžné povinnosti pak zvládá Anička s dcerkou, jednou týdně na dopoledne ji pak odvede do školičky a to může konečně zvládnout v klidu nákup nebo žehlení.

Anička někdy prací stráví tři dny v kuse, jindy jen vyřídí během dne pár telefonátů nebo e-mailů. Protože jsem s ní mnohokrát pracovala, vím, že je extra rychlá a všechno zvládne zhruba tak třikrát rychleji než běžná redaktorka.

Její trik spočívá v organizaci. Do rodinného kalendáře zapisuje vše potřebné, kdy se vrátí manžel z práce nebo kdy sama má schůzku či cvičení s dítětem. Stejně jako nemá prakticky žádný volný den bez aktivit, nechtěla mít ani volné místo v životopise. Pětiletá díra. I to byl důvod, proč při mateřské pracovala. „Nedokázala jsem odmítnout příležitost. A asi bych se i zbláznila, malé se věnuji dost, ale potřebuji občas řešit i něco jiného než ´bebí´. A přivýdělek se samozřejmě hodí“.

Anna Dvořáková, máma má office

Aktuálně řeší, jestli podobné pracovní nasazení zvládne i s druhým dítětem. Možná ji čeká zpomalení tempa v prvních měsících po porodu, ale doufá, že pár hodin mezi kojením se zvládne svému psaní věnovat. „Zatím funguje, že zahlásím: ´potřebuju pracovat´, a manžel ví, že se má o Klárku postarat a mě nechat být.“ To pak zasedne k počítači a nesnaží se surfovat po síti, protože se třeba blíží uzávěrka a vše se musí odevzdat včas.

Anička, která má před jménem dva tituly, by se v budoucnu naplno ráda věnovala dál psaní, bavilo by ji třeba dělat PR firmě s dětskými produkty, protože děti miluje.

První díl seriálu Máma má office: Jak to dělám já? Prozrazuji svoje triky