Lékárnička pro dítě. Všechno, co musíte mít doma (a zvládnete každý problém)

01.09.2015 06:56

Je pár věcí, které vás zachrání. Od návštěvy pohotovosti, nevyspání, pláče, rozmrzelosti, telefonátů doktorce a dalších katastrof. Ještě než se miminko narodí, pořiďte si do domácí lékárničky tohle. (Mluví ze mě zkušenosti.)

Jaké léky koupit pro miminko?

Teploměr. Protože klasický rtuťový už vám lékárnice v bílém plášti neprodá, musíte pořídit digitální. Existují teploměry, které teplotu změří i pár centimetrů od těla, ale spolehlivější je klasický, přikládací. Vybrala jsem se zlatou špičkou, která je navíc ohebná. Další její výhodou je antibakteriálnost. Podstatná pro mě byla rychlost. Za 9 vteřin znám teplotu miminka (ideálně nezvýšenou).

Odsávačka hlenů odpomůže od plného nosíku. Pokud miminku neodsajete hleny, může se nemoc rozšířit i do dolních cest dýchacících. Takže odsávat, odsávat a odsávat, i když se to dítěti zřejmě příliš líbit nebude. Jsou i odsávačky, které se napojí na vysavač, ale já preferuji ty manuální. Můj osobní tip: po odsávání si vždycky propláchnu ústní vodou pusu, jinak mě druhý den začne bolet v krku. Viry se spolehlivě přesunou. Rovnou si pořiďte i pár náhradních filtrů, které mají právě přesunu "neřádů" zabránit. A nezapomeňte koupit také mořskou vodu ve spreji na pročištění horních dýchacích cest.

Pityol je silnější mast na opruzeniny, ale funguje spolehlivě. Většinou ji stačí aplikovat jen jednou a rázem je po problému. Vhodnější spíše pro starší děti, ale já po ní sáhnu, když je zadeček opravdu extrémně zarudlý a miminko z toho ani nemůže spát.

Náplasti. Než se nadějete, je tu první úraz. Nebo je použijete na přelepení očkování. Větší děti už ocení obrázky. Expiraci v tomto případě řešit nemusíte.

Rektární rourka uvolní větry. Zacházejte s ní extrémně opatrně, ale když už jste vyzkoušeli přes masáže až po nahřáté polštářky všechno, nemá cenu dítě nechat trápit.

Gázové nebo buničité čtverečky se hodí pro otírání zadečku olejem (například při čištění smolky či dočištění stolice) nebo k ošetření pupečního pahýlu. Využijete je také na vyčištění oušek nebo nosíku. Stejně tak i vatové štětičky se speciálním zakončením pro miminko.

Vigantol vám předepíše dětský lékař. Vitamín budete kapat pravidelně dítěti - každý den jednu kapku.

Fucidin krém se hodí na nejrůznější kožní problémy.

Espumisan je nenávykový přípravek, který pomáhá s kolikou. Uvolňuje větry. Přírodní alternativou je Babycalm. Vyzkoušejte, co bude vašemu dítěti vyhovovat více. Babycalm má silně omezenou dobu spotřeby po otevření, ředí se kojeneckou vodou.

Omisan slouží k vytírání očí, pokud má dítě silné ospalky, případně trpí novorozeneckým zánětem v oku, což není žádná velký výjimka. Obsahuje zklidňující heřmánek.

Paralen čípky nebo Panadol sirup bojují se strašáky v podobě bolesti zoubků, horečkou a dalšími bolístkami. Pozor, pročtěte pečlivě příbalový leták a nastudujte dávkování, například Panadol sirup se hodí až pro tříměsíční miminko.

Líh slouží především k očištění pupečního pahýlu.

Calgel je účinný pomocník na bolavé zoubky. Natřete ho dítěti přímo na rozbolavělou dáseň.

Něco navíc:

Jedna věc na fotce chybí. Fenistil kapičky. Doktorka mi je doporučila i v případě, že má miminko rýmu. Opuchlá sliznice splaskne a díky tomu se dítěti lépe dýchá. Bonus? Je zklidněné a dobře spí.

Něco na fotce chybí? Pojďte nám to říct na Facebook!