Když je dítě nemocné. Tajné tipy, jak zvládnout nachlazení i chřipku

02.02.2016 00:43

Nejdřív zakašle jednou, pak podruhé, a vy už víte, že brzy nepůjde do školky ani jeho bráška, celá rodina se kvůli rýmě nevyspí a vy budete obíhat lékárny. Tenhle hororový scénář jde změnit.

Sesbírala jsem tipy od své dětské doktorky, kamarádek i známých, které se osvědčily. Nám a teď i vám. Obzvlášť se hodí teď, kdy Česko zasáhla první chřipková epidemie v roce 2016.

Tipy, jak zvládnou chřipku a nachlazení u dětí i miminek

Tohle by potvrdilo asi milion a pět maminek. Když má dítě rýmu, jeho spánek se rapidně zhorší. Nemůže dýchat, budí se, je nevrlé, nevyspalé, a tím pádem ráno pěkně protivné. Osvědčilo se mi dítěti nakapat (poradila lékařka) pár kapiček Fenistilu (přesné dávkování řešte s lékárníkem!!!) do večerní kaše. Ano, Fenistilu, přesně toho léku na alergie a štípnutí hmyzu. Má skvělou schopnost - zmírní nateklost nosní sliznice a dítěti se uvolní nos. Navíc celý organismus zklidní, takže dítě spí naprosto sladce. Díky za něj!

ZNebojte se homeopatik. Možná fungují na principu Věř a víra tvá tě uzdraví, ale když pomohou, jdeme do nich. Lékárník vám přesně poradí, jaké koupit a jak je dávkovat. Některé se rozpouští ve vodě, jiné se cucají atd.

Rodičům větších dětí se osvědčil Imunoglukan nejen jako prevence, ale i v prvních příznacích chřipky a nachlazení.

Nenechte dítě trápit. Nemá cenu příliš spekulovat nad tím, jestli to na prášek je nebo není. Raději mu ulevte. Pro jednou se nic nestane. Alespoň nebudete mít špatné svědomí, že jste něco zanedbala. Na druhou stranu mi vždycky radila moje dětská doktorka - nedávejte prášek při prvním fňuknutí. Nemoc se může později ještě více rozjet, naskočí teplota, dítěti se přitíží a vy mu nebudete moci prášek podat dřív, než za doporučený čas. Což může být i osm hodin.

Nebojujte se sirupy, pokud je vaše dítě odmítá pozřít a zrovna je neschováte do dávky mlíčka. Raději dejte, i většímu dítěti, čípek. Nám se osvědčil Nurofen, který obsahuje účinnou látku ibuprofen. Působí několik hodin a dobře pomáhá i s bolestí zubů. Snižuje horečku a mírní bolest. Neláme se a nerozpouští v ruce, navíc je tenký, takže se snadno aplikuje.

Moje dcerka jednou viděla, jak ji do mlíčka kapu kapičky na kašel. No co myslíte, nevypila ani doušek, i když těch deset kapek ve 240 ml vážně nemohlo být poznat.

Pokud se sirupem váš milovaný potomek nebojuje, dbejte na přesné dávkování. Třeba Nurofen pro děti od šesti let má speciální dávkovací lžičku. A pro miminka od 3 měsíců speciální dávkovací trubičku, navíc si můžete vybrat, jestli koupíte pomerančovou nebo jahodovou příchuť.

Prostudujte kapky proti kašli, zda jsou na zastavení kašle nebo na podporu vykašlávání. Když ty na rozpuštění hlenu podáte (omylem) před spánkem, zběsilý kašel se ponese vaším domem i dávno po nočním klidu.

Jak zvládnout nemoc dítěte
Svěží vzduch

Větrejte, větrejte, větrejte. Vzduch v místnosti by měl být svěží. Na židli vedle postýlky dítěte hoďte vlhkou plenku, která zvlhčí vzduch a usnadní dýchání.

Vzduch v místnosti osvěžte přírodním citrusovým nebo bylinkovým osvěžovačem vzduchu. O netradičních sprejích jsem nedávno psala tady. Vzduch vyčistí a vydezinfikují.  

Do aromalampičky kápněte pár kapek eukalyptového oleje (můžete i na topení). Pěkně protáhne nos. Funguje i heřmánek, levandule nebo rozmarýn.

Naše babičky vsadily i na pár kapek slivovice na dětském polštáři, já raději kápnu levanduli. A vypodložte dítěti hlavu.

Větší děti možná bude bavit vodníkova hra na kloktání. Vincentkou. Nechte je blbnout, ať jim voda stříká i z nosu. Třeba ve vaně. A koupání se nebojte. Zkraťte dobu, do vany přidejte esenciální olejíček a mořskou sůl, ať z dítěte smyjete bacily a ulevíte tělu, a po koupeli ho o to víc nakrémujte. Důkladně mu vysušte vlasy!

Některé mořské vody mají velmi silný vstřik do nosu. Vyzkoušejte sama na sobě, třeba Sterimar byl i na mě dost výrazný. Víc nám sedí Vincentka.

Odsávání nosních hlenů často znamená boj se svíjejícím a křičícím tělíčkem. Dítě se bojí vysavače, tou manuální (do pusy) toho často moc neodsajete. Zkuste kompromis - odsávačku na baterky.

Nenuťte dítě do jídla. Věřte, že si samo řekne. Doplňujte vitamíny.

Udělejte předškolákovi báječný koktejl s rakytníkem. Je skvěle oranžový. Pojměte celou přípravu jako hru na bar. Dítě alespoň na pár minut zabavíte a podáte mu dobrý posilovat obranyschopnosti organismu.

Rezignujte a pro tentokrát povolte větší porci pohádek a písniček. A taky si s dítětem vlezte pod peřinu, hodně si čtěte a poťte se s ním. Nebude v tom samo a vy preventivně vyplavíte taky nějaké bacily.