Štědrovečerní tabule. A co bude jíst batole?

20.12.2016 19:00

Co dát dítěti k jídlu o Vánocích? Kdy může dítě kapra, salát a cukroví?

Váháte, co servírovat svému potomkovi na Štědrý den? Sestavila jsem pro vás rady pro půlroční kojence i tříleté děti.

Když rozložíte bramborový salát, dominantu českého štědrovečerního menu, na prvočinitele, zjistíte, že to zase není taková hrůza. Brambory, mrkev a hrášek patří k prvním potravinám, které servírujeme dítěti, když se vrhne na příkrmy. To, čím jsou obalené, je věc druhá. Základ využijte stejný, brambory na loupačku není třeba tolik solit, svůj salát si dochutíte až ve své míse. Mrkev použijte čerstvou, nesterilizovanou ani nemraženou. Je to o trochu práce navíc, ale vyplatí se. Pěkně šmik šmik na kostičky a šup s ní do vroucí vody, kde ji necháte pár minut probublávat. Potomkovi ji můžete nechat povařit o pár minut déle, aby ji měl opravdu měkkou. Půlročnímu dítěti to bude stačit, mrkev a brambory rozmačkejte vidličkou do kašovité konzistence, osmiměsíční dítě si může vychutnat kousek ryby povařené na páře. Když si dáte pozor (opravdu velký pozor) na kosti, může to být klidně kapr. Mojí holčičce hodně chutnal losos a taky tresky. Klasického kapra v trojobalu bych doporučovala až zhruba od roku a půl, a to ideálně oloupat. Pro žaludek „vystlaný“ cukrovím to může být cestička k nevolnosti.

Hrášek dovede někdy v dětském bříšku pozlobit, ale zhruba desetiměsíční potomek už ho má vytrénovaný z různých druhů zeleniny a tak se mu nebojte do jeho verze salátu pár kuliček přidat. Už klidně může zkusit variantu na kostičky – mimochodem, staršímu dítěti můžete tvrdit, že je to jedlé lego, dostanete do něj zeleninu snadněji.

Ochucení? Klidně lžička bílého jogurtu, i když tam bude jen pro váš „slavnostnější“ pocit, že servírujete „opravdový“ salát.

Jestli vaše rodina do něj přidává šunku, u ročního dítěte bych se nebála kvalitní šunku od kosti také přidat. Vaše verze počítá s jablkem? Klidně u půlročního dítěte. Sterilizované okurky nesmí chybět? Počkejte po ročních narozeninách. Celer? Tak to může být alergen, pokud jste ho ještě nezkusili, počkejte na „obyčejnější“ příležitost, Vánoce na pohotovosti nezní nejlépe. Majonéza? Zkuste počkat do dvou let. Uvařené vejce? Vycházejte z vlastní zkušenosti, jestli už ho potomek jedl a svědčil mu… Přesto opatrně, znám několik maminek, které proklínali několik dní, že potomkovi dali žloutek (průjem).

Nesmí u vás chybět hrášková polévka? Děláte dobře. Pokud ji příliš nepřesolíte a nepřipepříte, s chutí si na ní pochutná i ten, kdo ještě neoslavil rok. Hlavně jestli si zakládáte na domácím vývaru a nelijete do ní litry smetany. U rybí polévky je situace podobná.

Přiznám se, že miluju vinnou klobásu, ale svojí holčičce jsem se ji bála dlouho dávat. Kvůli čerstvosti, složení apod. ji poprvé dostala malý kousek teprve v 27 měsících. A ještě jsem váhala.

Od té doby, co slavím Vánoce s mužem, houbový kuba patří na náš stůl. Přesto kvůli velkému množství česneku dělám holčice její vlastní verzi. Nezapékám ji a trochu také šetřím s houbami. Mohou nadýmat, stejně jako česnek. Mimochodem, když z něj vyndáte klíček, dost to pomůže.

A jak je to s cukrovím? Pokud se vaše batole doplazí ke krabici, zuřivě ji roztrhne a sní jeden včelí úlek, nepanikařte. Ještě jsem neslyšela, že by někomu ublížil. Pozor na krémy s kávou, ať dítě nebdí ještě na Štěpána, a také celé ořechy – kvůli případnému vdechnutí i kvůli alergiím. Naše dětská lékařka se však v pečivu nebojí podávat namleté ořechy už zhruba ročnímu dítěti, takže my se její rady držíme a klidně dáme Mimie i ořechové pracny. Jestli odmítáte dát dítěti jeden kousek kvůli velkému množství másla, tak věřte, že na jednom namazaném rohlíku ho sní určitě víc.

Dětem připravte zdravější variantu cukroví, třeba z netradiční mouky, zapomeňte na rum a pocukrování. A také laciné tuky.

 Znám maminku, která sice dítě cpe Brumíkem i tatrankou, ale domácí cukroví mu nedá: „Bože, tolik cukru“. Mno, takže zcela otevřeně: pokud kupujete dítěti podobné laskominky, prostě komerční sladkosti, cukrovou vatu, lízátka, baby sušenky (podívejte se na test dětských sušenek), tak se mu klidně nebojte dát i vaše linecké. Vsadím se, že vy do něj rozhodně nedáváte benzoan sodný, glukózový sirup, barvivo E 133 alias brilantní modř, regulátory kyselosti, aromata ani sorban draselný.

Tak tedy sladké a veselé!

Míša a Mimie

PS: My budeme na horách v Rakousku, kde jen tak mimochodem není vůbec žádný sníh, sledujte náš instagram.

 

Co dát dítěti k jídlu o Vánocích? Kdy může dítě kapra, salát a cukroví?

Vzpomínky na loňské Vánoce - dáte si na Štěpána kachnu, nebo řízky?

Co dát dítěti k jídlu o Vánocích? Kdy může dítě kapra, salát a cukroví?

Dětská verze rybí polévky, Mimie ji však loni absolutně nechtěla.

Co dát dítěti k jídlu o Vánocích? Kdy může dítě kapra, salát a cukroví?

Perníková chaloupka ji ale okouzlila.

Co dát dítěti k jídlu o Vánocích? Kdy může dítě kapra, salát a cukroví?

Štolu jsem ji ochutnat dala, byla teda pěkně sladká.