Jak zabojovat za lepší školu + něco navíc

12.10.2015 08:11

Jsou kampaně, o kterých se ví méně, než by se mělo. Kampaně a organizace, které pomáhají maminkám a dětem, které se snaží zlepšovat život. Neberte to jako agitku, jako když Zeman láká svoje voliče jitrnicí. Ale zvažte, která kampaň by mohla ovlivnit i vás - ať už tím, že ji podpoříte, nebo ji využijete (třeba spolu s dětmi). Tím dáte tvůrcům vědět, že nepracují zbytečně.

Báječné věci do škol
Akvárium na chodbě, rodiče ve třídě, basket o přestávkách, učení se na tabletu. To jsou přání školáků, jak vylepšit místo, kam denně musí - školu. Navrhli je sami žáci, ale pomoci realizovat je můžete vy. Školy v Česku často bojují s nedostatkem finančních prostředků, a tak by jim 200 tisíc vážně pomohlo. Projekt zahájila společnost Procter & Gamble ve spolupráci s Penny Marketem - právě tam si můžete zakoupit výrobek a zapojit se do hlasování. Konkrétně Ariel, Bonux, Jar, Pampers, Always, Gillette, Discreet, Naturella, Lenor, Tide, Head & Shoulders a Old Spice (ty kupuje přece pořád, ne?!) a prostřednictvím kódu z účtenky hlasovat pro jednu ze škol. Soutěž probíhá od 1. října do 18. listopadu a školy se do ní můžou hlásit i v jejím průběhu. Tak co by chtěly změnit vaše děti ve své škole?
www.pomahame-skolam.net
 
PS: I bez účtenky můžete hlasovat pro kresby žáků na téma „Jak vypadá ideální škola“. Tři kresby, které obdrží nejvíce hlasů, vyhrají 5 000 Kč na školní výlet.

Školy vaří lépe - zdravě
Když už jsem u těch škol, tak pamatujete na "pozemky"? Nebo pěstitelky. Ve škole nás jednou týdně povinně nahnali ven a tam jsme okopávali mrkev. Zeleninové zahrádky teď ale slaví úspěch, a to díky popularitě iniciativy Skutečně zdravá škola. Konečně se našel někdo, kdo usoudil, že ty blafy (čest výjimkám!) se nedají jíst, natož milovat. Díky pilotnímu projektu, který rok probíhal na několika školách, se podařilo obměnit vyřadit polotovary, zvýšit množství zeleniny v jídlech, snížit příjem cukrů, obměnit dodavatele potravin, vybudovat zmíněné zahrádky, upřednostnit lokální potraviny a hlavně zajistit to, že děti nestrkají maso do květináčů. Ve škole jim totiž chutná. Chce, aby děti i ve vaší školní jídelně jedli lépe? Na stránkách SZŠ právě probíhá přihlašování do nového ročníku programu. Svolejte ostatní rodiče a promluvte si s příšnou šéfovou jídelny, že by konečně měla změnit nejen svojí trvalou, ale i přístup k jídlu.

PS: Chybí peníze na obědy? O trochu níž je kontakt na organizaci Women for Women, která se problematice věnuje.

Když to doma neklape...
V poslední době se věnuji problematice domácího násilí. Píšu o ní na iDNES.cz seriál Ženy v koncích. Díky tomu se setkávám s lidmi z rodu pomáhajících, angažovaných a věřících v dobrý konec. Ale samozřejmě i s ženami, které si do života odnáší pár facek a umění přežít. Na první díl seriálu se mrkněte ZDE.
Ale proč o tom píšu...
Dala jsem dohromady kontakty na organizace, které fungují. Dobře, skvěle a ještě lépe. Pevně doufám, že je nepotřebujete právě vy. Ale možná se budou hodit některé příbuzné, kamarádce nebo kolegyni v práci. Věřte, že jí tím určitě pomůžete, protože strašně málo žen o podobné možnosti pomoci ví.

Women for Women
Nadace Pavly Tykačové
Provozuje poradny, platí obědy školákům, organizuje kurz pro samoživitelky. A hlavně má tříletý program podporovaného bydlení a psychosociální pomoci pro matky s dětmi.
Kontaktní telefon: 222 269 841
Bezplatná kontaktní linka pro případy nouze/tísně! 800 811 111
Email: kamila.tittelbachova@women-for-women.cz

Bílý kruh bezpečí
Pomáhá obětem násilí - domácího, ale i třeba po přepadení, stalkingu, ublížení na zdraví, vraždě...
Má 9 poraden a provozuje Linku pomoci obětem, kde k obětem přistupují maximálně citlivě a individuálně. A anonymně.
Bezplatné telefonní číslo 116 006

Rosa
Pomáhá ženám a jejich dětem především v případech domácího násilí. Provozuje azylový dům se skrytou adresou. Samozřejmě má také telefonickou krizovou pomoc, pořádá i kurzy a semináře.
Telefon: +420241432466
Email: info@rosa-os.cz

Konec dobrý, všechno dobré.