Jak vybrat autosedačku? Nejužitečnější rady jsou právě tady

01.12.2015 00:31

Bylo to dilema na několik dní. První autosedačka odstavená (vajíčko Cybex Platinum), druhá Maxi Cosi Tobi k nám sice přistála tak nějak samospádem, ale potřebovali jsme další do druhého auta.

Nejsem žádný bezpečnostní expert, ale strávila jsem dlouhé hodiny čtením recenzí, vybíráním v obchodech, cenovým porovnáváním, diskuzemi s kamarádkami i prodavačkami... Abych vás podobného kolotoče ušetřila, dala jsem dohromady následující tipy a rady, jak vybrat autosedačku skupiny I (od 9. měsíců do 18 kg), případně jak autosedačku skupiny I, II, III (až do 36 kg).

Nejlepší tipy, jak vybrat autosedačku

Pozor na barvy. Sedačku budete v autě vozit několik let, takže počítejte s tím, že ta výrazná červená, která se vám tolik líbí, se za pár let může změnit v prošlý kečup. Nejen působením slunce, ale také častým praním potahu.

Ne každá sedačka má ovšem pratelný potah. Bez něj budete autosedačku drhnout houbičkou. Potah by měl být navíc snadno stahovatelný. Požádejte prodavačku, ať vám to předvede. Pokud to není problém, udělá to bez reptání.

Testy bezpečnosti neznamenají jen ty od ADAC nebo českého dTestu. Prozkoumejte i další. A podívejte se také na body, které profíci strhli. Mohou být jen za nestabilní barvu v tkanině nebo nepřiléhající švy, ale z bezpečnosti si mohou zapsat výbornou (samozřejmě nejlepší je najít ideální kombinaci). Mimie je v sedačce spokojená.

Velcí hráči jako je Britax Römer, Cybex, Maxi Cosi nebo Chicco sedačky testují opravdu důkladně. Mnoho prodavaček prohlásila: "S nimi vedle nešlápnete." Pak si vybíráte už jen podle doplňujících prvků nebo vzhledu.

Britax je nejdražší, s ním chybu rozhodně neuděláte. Cybex nejčastěji testy vyhrává (a třeba i ty designové) hlavně díky pultíku (o výběru pultíku bude řeč níže). Mnoho prodavaček mi Maxi Cosi doporučilo jako vajíčko, ale nikoliv jako v pořadí druhou autosedačku.

Vychytávky u autosedaček jsou nejčastěji tyto: zvuková signalizace povoleného pásu, zvuková a světlená signalizace špatně upevněného pásu, automatické upevňování pásu během jízdy. Prima doplňky, ale nikoliv nutné opatření.

Doporučuji zhlédnout videa na youtube, jak se sedačka upevňuje. Odpadne namáhavý první zápas v autě. A budete mít jistotu, že jste ji připnuli dobře. Často vám to ukáže i prodavačka na vzorovém sedadle v obchodě. Pouze správné uchycení zaručí bezpečnost!!!

Kvalitní sedačka stojí zhruba od čtyř tisíc víc, některé jsou i za osm tisíc (například autosedačka Britax). Výhodněji koupíte autosedačku během slevových akcí. Dvacet procent už stojí za pozornost.

Autosedačka váží opravdu dost kilo. Hmotnost však řešte především tehdy, pokud ji často budete přendávat z jednoho auta do druhého.

Je pár funkcí, které u autosedačky opravdu oceníte. První je polohování - když dítě usne, rádi ho přesunete do vodorovnější pozice. Pozor, u některých sedaček tato úprava nelze provést bez zastavení (a někdy taky bez vytažení dítěte). Druhá je nastavitelnost. A to opěrky zad a hlavy, ale také šířky ramen. Dítě nesmí autosedačku "přerůstat".

U některých aut (například Mercedes Benz) je lepší (někdy i nutné) mít autosedačku vyrobenou speciálně pro tento typ vozu.

Moji favorité


Chicco X-Pace, Cybex Juno, Römer King II

 Do autosedačky kategorie I neumisťujte dítě dřív, než dosáhne hmotnosti devět kilogramů a bude se umět samo posadit.

Také v kategorii I seženete autosedačky usazené proti směru jízdy (jako vajíčko), což je nejbezpečnější poloha.

Autosedačka 9-18 kg, nebo 9-36 kg?

Moje Sophiina volba. Sedačka do 18 kg vychází zhruba do čtyř let věku dítěti a bývá levnější.

Nakonec jsem zvolila tu do 18 kg. Vyhrály následující argumenty:
- doporučená životnost sedačky je sedm let - což do věku 11 let, kdy ji dítě může používat, nějak nesedí (sedačka 9-36 kg)
- nechci používat 11 let stejnou sedačku
- sedačka do 36 kg bývá menší, podle prodavačky je stejně nutné pořídit větší autosedačku o trochu dříve, protože se do ní dítě prostě nevejde. Logicky - desetikilové dítě by v maxi sedačce opravdu vypadávalo. Sedačka je opravdu stísněnější.
- díky nižší ceně nemusím tolik řešit opětovnou investici už za tři roky

U větší sedačky boduje hlavně argument úspory, ačkoliv některé autosedačky této kategorie stojí až 9 tisíc (za to můžete mít dvě autosedačky po čtyřech tisících). Další argument - za pár let o starost méně.

Autosedačka s pultíkem (ostrůvkem), nebo bez?

Někdy se pultík nazývá také ostrůvek. Moje Mimie pod ním zapadla tak, že mi jí bylo vážně líto. Protože jsem příliš nevyrostla, při praktické zkoušce v autě se ukázalo, že přes pultík sotva dosáhnu na bezpečnostní pás, který musíte na upevnění dítěte použít.

Nasazování pultíku v mnoha obchodech nesmí provádět prodavačka, ale musíte ho upevnit sama. Provléká se pultíkem.

Pultík je pro mnohé děti jako stoleček. Jezdí po něm autem, hrají si na něm s figurkami... Ale další děti si na něj ne a ne zvyknout.

Než si dítě zvykne na pultík, některé maminky v autě vozí i původní autosedačku - vajíčko. Pláč dítěte v autě je stresující. Rozhodně nezvykejte dítě na novou autosedačku během dlouhé cesty.

Autosedačku s ISOFIXem, nebo bez něj?

Zkontrolujte, zda vaše auto vůbec isofixem disponuje!

Většina autosedaček s isofixem neumožňuje připnutí na pás. Na to myslete, pokud budete autosedačku používat třeba v druhém autě bez isofixu nebo si ji občas vezmou rodiče, kteří v autě isofix nemají.

Pokud máte isofixovou základnu už pro menší autosedačku-vajíčko, zkontrolujte, zda ji můžete využít na autosedačku skupiny I. Většina základen to umožňuje a vy máte o starost méně.

Upozornění navíc

Autosedačku nepoužívejte nikdy po bouračce, i malý ťukanec může způsobit drobné praskliny, které mohou snížit bezpečnost. I kvůli tomu kupujte vždy novou.