Jak pro sebe urvat víc času, i když jste na mateřské. Moje osvědčené tipy

25.09.2015 12:00

Kdo by nesnil o popovídání s kamarádkou, během něhož by vás za nohu netahal ten malý tvoreček v gumákách, kterého jste v podzimní plískanici už zase musela vzít s sebou do kavárny? A co teprve masáž, divadlo, knížka... Všechny ty věci, které nám zpříjemňují (nejen) podzim. Prozradím vám, jak si na všechny podobné lahůdky dělám čas.

Chci... si víc číst
Čas na čtení si utrhnu z koláče dne vždycky. Třeba večer, před spaním, čtu jedině beletrii, která mě uspí. Žádné detektivky, které mi zaručeně do snů přitáhnou zbraně, zasmušilé detektivy a jedovaté kobry. Usnu pak daleko rychleji.

Knížky poslouchám jako audioknihy, stahuji si je přes www.audioteka.cz přímo do svého iPhonu. Poslouchám je na procházce s kočárkem nebo cestou na schůzky.

Dlouhé články a rozhovory v magazínech (miluju Forbes a ráda sáhnu i po Téma) si nechávám na uspávání dítěte. Teď už Mimie s lahvičkou usíná jen večer, ale dokud byla ještě kojená/krmená, přečetla jsem stohy časopisů. Upravila jsem si místo na kojení tak, abych mohla mít časopis položený vedle sebe a nemusela jsem se k němu nahýbat. Ze čtení udělejte hru - připravte dítěti taky časopis, ať pěkně maminku napodobuje.


Chci... častěji vidět kamarádky
Mým jednoduchým trikem je chytré plánování. Když už muž počítá s hlídacím večerem, snažím se odejít bezprostředně poté, co mu předám korunu a žezlo. U nás to je kolem půl šesté. Už čekám oblečená, namalovaná, s připravenou kabelkou. Zaběhnu za kamarádkou do práce, kde si vypijeme espresso (ať mám energii na zbytek dne), pak si dám večeři se sestřenicí a nakonec si zajdu s dalšími maminkami na víno. S šikovným time managementem zvládnete bez problémů od šesté večer i tři schůzky. Vsadím se, že za hodinu a kousek si všechno podstatné zvládnete říct.

A nebojte se přijít domů později. Už jste si s dítětem prožila tolik bezesných nocí, že jedna navíc vás fakt nevytrhne.

Někdy Mimie beru na pracovní i přátelské srazy s sebou, jen se jí musím přizpůsobit. Vybírám kavárny, kde je dětský koutek a židlička (a zvolím čas, kdy bude hladová a půl hodiny jí zabere, než si sní svou svačinu = klid), organizuji grilování v parku, kde se může hrabat na pískovišti, navrhnu kamarádce, zda se nechce jít radši projít a vzít si malinovou limču do ruky. Funguje to!

Chci... chodit za kulturou
Spousta galerií má dětské koutky nebo pořádá dětské programy (zkuste Villu Pellé v Bubenči). Kino začíná i v devět, kdy už dítě dávno spinká. Nebojte se vyrazit klidně sama. Větší relax není! Když si koupíte lístky do divadla v dostatečném předstihu a v ten samý den požádáte o hlídání, uvidíte, že babičky budou svolnější (než když jim řeknete tři dny předem).

Domluvte se s maminkami, které řeší podobný problém "kulturního nedostatku", a zaplaťte si chůvu společně. Za čtyři hodiny zvládnete výstavu i kino.

Filmy si stahujte přes iTunes, využívejte netflix apod. Já na televizní pořady nekoukám v době, kdy je dávají, ale na iPadu při vaření. Miluji detektivky na ČT nebo Herbář. Když v sobotu vyvářím a peču koláč, najednou si pustím třeba tři díly.

Chci... mít víc času na svoje pletení, nákupy, prostě na svoje záliby
Co si budeme nalhávat, největší žrout času jsou domácí práce. Hračky a poházené bryndáčky uklízejte jen jednou - večer, až dítě usne. Jedině tak máte jistotu, že vámi poklizení plyšáci a traktůrci během tří vteřin nerozmetá vaše nejmilejší dítě po celém bytě. A z dalších činností udělejte hru - třeba z vysávání. Mimie hrozně baví se před vysavačem schovávat - když ji objevím, chechtá se a nechává si vysávat prsty. Během dne si vyčleňte krátký čas - třeba deset minut - během kterého se pokuste stihnout co nejvíc. Zdá se vám to nemožné? Když si nastavíte minutku, která vám bude odpočítávat čas jako časovaná bomba, zjistíte, že i za tak krátký časový úsek zvládnete třeba vytřít a uklidit wc.
Občas využijte čas k přípravě jídla na svoje záliby (obzvlášť když je dítě zabavené svou hrou) a objednejte pizzu nebo čínu (zkuste www.damejidlo.cz nebo www.ordr.cz). Potraviny si objednejte až domů - www.rohlik.cz nebo www.kolonial.cz nebo www.itesco.cz. Pro stále stejnou značku jogurtů nemusíte chodit do obchodů, raději si zajděte pro nové boty, které musíte vyzkoušet.

Delegujte. Vážně nemusíte všechno udělat sama. Zvažte uklízečku, využijte třeba agenturu Tamtamy, která zaměstnává zdravotně postižené. Úklid není drahý a uděláte dobrý skutek.

Chůvu využijte nejen na pracovní schůzky a obíhání úřadů, ale i na své koníčky - ideálně je spojte s povinnostmi. Od osmi chůva, v devět schůzka (zkraťte ji!), v jedenáct už můžete být na tenise a v jednu jste doma.  

Chci... o sebe více pečovat
Zajít si do sauny, na manikúru, masáž... Někdy je dost těžké si na podobné procedury udělat čas. Řešení existuje - pedikérku i masérku si můžete pozvat k sobě domů. Další mazaná varianta? Darujte sama sobě voucher ("Je od kamarádky," říkejte doma) s omezeným časem platnosti. Se slovy "přece to nenechám propadnout" umluvíte hlídání snadněji.

Já často využívám www.fofrslevy.cz. Jasně, úspora je sice příjemná, ale principielně mi spíš vyhovuje to, že jakmile zjistím, že mám právě teď dvě hodiny času, podívám se, kde mají volný termín a hned ho zamluvím. A rovnou oblékám kabát.