Jak připravit kojenecké mléko krok za krokem. A do minuty

25.06.2015 10:54

Vlastně to byl návod pro jednu čerstvou maminku, která musela přejít od kojení na přípravu umělého mléka. "Jak rychle a dobře připravit kojeneckého mléko? Jak to děláš ty?" volala SOS.

A tak jsem jí napsala dlouhý e-mail, kde jsem vše vysvětlila, a potom si říkala, že možná nebude sama, kdo ocení pár rad a tipů, jak si usnadnit práci. Samotná příprava kojeneckého mléka je totiž otázka jedné minuty. Nevěříte? Jak připravit kojenecké mléko

1) Připravit, na svá místa
Tak jako v životě, tak i na kuchyňské lince se vyplatí mít vše na svém místě. Ale tady filozofie končí. V krabici s mlékem, lahvičkách a odměrkách totiž žádná není. Spolu s mlékem a odměrkami si připravte na jedno místo také lahvičky a savičky a uzávěry lahviček, vodu, saponát na mytí lahviček aspeciální houbičku (aby se lahvičky nemyly stejnou jako talíř od rajčatové omáčky). Když vše bude stále na stejné skříňce či části linky, ani manžel, ani chůva nebudou telefonat, kde je zase ta lahvička. Časem k té hromadě ještě přibudou kaše atd. Vždy mějte v zásobě alespoň jednu krabici umělého mléka navíc. Nechci strašit, ale budit muže, aby sjel na noční pohotovost pro Sunar, je noční můra.

2) Nad zlato není sůl, ale dobrá příprava
Co je horší než hladový dětský pláč? Zintenzivňující se dětský pláč. Čím pomaleji mléko připravujete, tím více decibely rostou. Zapomeňte na uvaření potřebného množství a následné zdlouhavé ochlazení pod proudem studené vody. Její teplota klesá jako úroky na spořícím účtě. Pomalu, ale jistě. Každý den si převařte větší množství kojenecké vody. Dřív jsme ji rozlévali do lahviček, ale tím, že neděláme dávky pokaždé stejné, zabodovala varianta džbán. Natolik odolný, abych do něj mohla vždy nalévat rovnou vroucí vodu, a zdravotně nezávadný. Ve džbánu (konvici, láhvi, vyberte si sama) mám pořád spoustu studené převařené vody, ze které dělám mlíčko a v létě ji dávám také své Mimie pít.

3) Protřepat, nemíchat
Když má miminko hlad, jdu na to. Jako první si dám ohřát do konvice opravdu malé množství studené vody.
Než se uvaří, naliju do lahvičky potřebné množství studené a sestavím savičku. Připravím si jí vedle lahvičky.

Postupně jsem se naučila, kolik musí být v lahvičce studené vody, abych ji nemusela ochlazovat atd. Vím, že třeba na 120 ml vody patří 100 ml studené a zbytek vroucí. Tak už připravené mlíčko nemusím zkoušet. Nezapomeňte, že i prášek vodu trochu ochladí. Vyplatí se jednou důkladně přeměřit mléko teploměrem, zapsat si to a potom nastavit autopilota. Voda by měla mít teplotu 40 stupňů, teplota nad 45 stupňů ničí bifidobakterie (jasně, že to jsou ty hodné).

Na noční krmení si do lahviček nalévám přesné množství studené vody, abych v pološeru nemusela zkoumat rysku.

Výhodné jsou i dávkovače na mléko, do nichž si jednou za den připravíte a odměříte dávky a pak je jednoduše do vody nasypete. Dávkovače  (nebo prostě jen malé kelímky) se osvědčily, když k mléku přidávám kaši a nechci to "bodyguardovi" (hlídačce) vysvětlovat, kolik přesně má čeho dát. Nezapomeňte vždy odměrku zarovnat o kraj. Pár plastových odměrek si schovejte, hodí se je nechat u příbuzných, protože je to věc, která se doma často zapomíná. Prý jsou i dobré na pískovišti, ale tam jsme ještě nedošli.

A pak už je to jednoduché, že i připravit espresso trvá delší čas.

Do vody v lahvičce přidám prášek, důkladně zavřu připravenou savičkou a protřepu. Kdo to "má na háku", zacpe savičku čistým prstem, novorozenci raději savičku utěsněte čistým víčkem. Protřepat, nemíchat! A to minimálně deset vteřin. Vyplatí se šejkrovat nad umyvadlem či dřezem, protože skoro vždycky pár kapek unikne.


4) Prosím, nakrm mě. Tvoje malé zvířátko
Lahvičku si položím vedle kojícího polštáře, nalistuju stránku v rozečtené knize (vlastně čtečce, protože knížka je do ruky těžká a časopis moc velký a šustí), vezmu dítě, pohodlně se usadím a užívám si chvilku klidu. V začátcích jsem na miminko přívětivě mluvila, hladila ho, ale časem jsem začala 20 minut klidu využívat. V knihovně jsem tak byla častěji než při dohánění povinné četby na střední a každý den přečetla snad jednu knížku. Teď je pro miminko lahvička synonymem spánku, pokaždé usne, sotva dvakrát potáhne. Pak už ho jen odložím do postýlky... Malé miminko nezapomeňte vždy dát odříhnout.


5) Deratizace. Pardon, sterilizace
Kromě krmení vás čeká ještě sterilizace. Ihned po krmení vyliju zbývající mléko a lahvičku i se savičkou propláchnu. Jednou za den (dříve dvakrát, protože jsem krmila z lahvičky častěji) všechny opláchnuté komponenty láhve důkladně vydrhnu houbičkou se speciálním nepěnivým saponátem. Vše důkladně opláchnu a dám sterilizovat. Nemá smysl dávat vyvařovat jednu lahvičku zvlášť, ostatně i lahviček mějte raději alespoň pět či šest.

Pokud nemáte sterilizátor, můžete použít hrnec. Vyčleňte si jeden, ve kterém už nebudete vařit koprovku. Stačí do něj dát pět centimetrů vody, naskládat všechny věci (včetně dudlíku, odsávačky atd.), zakrýt poklicí a přivést k varu. Nechte probublávat pět minut, déle ne, škodí to pórům v plastu a všechny nečistoty už jsou v digestoři. Sceďte, lahvičky v hrnci nechte ochladnout, případně osušte papírovou utěrkou a poté je dejte na speciální místo. Hrnec umyjte - stejný saponátem jako lahvičky.

A tak stále dokola. Minimálně rok.

Osobní rada na závěr
Co mi opravdu usnadnilo práci a pomohlo v nočním usínání, byla rychlovarná konvice v koupelně, která přiléhá k ložnici. Když se Mimie v noci vzbudí, rozsvítím pouze malou lampičku v koupelně, při ní připravím mlíčko, a světlo z koupelny pustím do ložnice. Žádné velké ohňostroje. Vůbec na miminko nemluvím. Ví, že je noc, ani oko neotevře a stále spí. Nakrmím, zhasnu lampičku a usíná se mi daleko lépe, než když jsem si malou lampičku rozsvěcela přímo v ložnici.