Gastroprůvodce Prahou 6 aneb Dejvice a Bubeneč na talíři

20.10.2015 13:03

 

Bubeneč a Dejvice. Na rozhraní těchto prima čtvrtí bydlím už nějaký ten pátek a tak jsem v tamních restauracích a kavárnách pečená vařená. Proto jsem si troufla dát dohromady seznam dobrých podniků, které se na Praze 6 rozhodně vyplatí navštívit. Kde si dát burger s foie gras, lanýže nebo dobrou snídani? A kde popíjet espresso s tonikem? Tady najdete všechny podniky, které stojí za návštěvu. V každém z nich jsem byla minimálně třikrát (ehm, a v některém i třicetkrát). Vy už nebudete muset pátrat!

A protože se můj blog zaměřuje hlavně na děti, u každého podniku jsem omrkla i dětský koutek.

Pro přehlednost jsem všechny zajímavé podniky v Praze 6 rozdělila do kategorií podle toho, na co jsou nejlepší:

Na snídani, Na espresso, Na pohodový oběd, Večeře ve dvou, Pizza, burger, steak, Na pivo. Plus nechybí Extra tipy navíc.

A připojila jsem samozřejmě spoustu fotografií z mobilního telefonu.

Ochutnejte to nejlepší, co Bubeneč a Dejvice nabízí!

 

Na snídani

Café Záhorský

Pokud milujete francouzské quiche (89 Kč) a croissanty (19-42 Kč), zajděte na snídani právě sem. Poručte si k nim kávu nebo sypaný čaj a užívejte si pohody v lehce industriálním stylu. Nově otevřený podnik s přiměřeně vyššími cenami poslouží i jako místo k dobrému obědu. Nečekejte svíčkovou, spíše moderní variace se zdravými surovinami jako bulgur nebo saláty. A vždycky dobrou polévku.

Můj tip: Obří čokoládový croissant.

Baby bistro: Tabule na kreslení, pár hraček… Mini dětský koutek zdobí obrázky talířků, které můžete vy sami vymalovat na prostírání. To dostanete pod každé jídlo.

https://www.facebook.com/cafezahorsky

Ovocný světozor

Nejnovější provozovna z dílny pana Hájka a paní Bouškové ještě září novotou. Plastový nábytek (nepředstavujte si bílé židličky jako u prodejny langošů na pouti v Dolnohlávkách, ale designové kousky), velká světla, výrazné vitríny… Dopřát si můžete velké chlebíčky (okolo 30 Kč), dorty (asi 60 Kč), pár klasických zákusů jako je věneček nebo třený banánek, zmrzlinové poháry, pomerančový fresh.  Na kávě ještě zapracují, doufám. Navíc ji z objednávky často připraví jako první, takže než nachystají zákusky, je vlažná. Vždycky mají k dispozici velké dorty k okamžitému odběru, které si samozřejmě můžete objednat předem – v i jejich zmenšených variantách. My vyzkoušeli mini jogurtový dortík (jsou to asi 4 menší porce) s malinami (195 Kč). SOS pomoc – prodávají narozeninové svíčky i mini sektíky.

Můj tip: Chlebíček se sušenými rajčaty, jarní cibulkou a velkou vrstvou žervé. Nebo ten s roastbeefem.

Baby bistro: V rohu místnosti čeká na děti malá, ale vybavená kuchyňka a několik knížek a hraček. Sedět můžete u stolku vedle, kočárek zaparkujete snadno. Určitě vás potěší nájezdová rampa do vyvýšené části restaurace (kde je již zmíněný koutek).

https://www.ovocnysvetozor.cz/cukrarnys/dejvicka-9-praha-6

 

Na silné espresso

Místo

Nová kavárna, tak trochu pro novodobé pracovní nomády nebo hisptery. Hemží se to tam Applem, vousáči ve vintage košilích, ale i PR manažerkami s kabelkou za rok populární značky i grafiky s ostrými brýlovými obroučky, kteří se tam často usídlí na hodiny. Popíjejí kávu, což neznamená jen espresso (40 Kč). Ale i třeba filtrovanou nebo s tonikem, které mají dobrý zrnkový základ z pražírny Double Shot (což je ostatně i provozovatel kavárny). Vychutnat si můžete degustační sety. Káva je tu prostě na prvním místě, ale to neznamená, že s „černým bazénkem“ zůstanete opuštěni.

Něco malého k zakousnutí vystavují v netradičně nízko položeném boxu, do něhož obsluha snadno sáhne pro mangovou panna cotu, dortík s čajem matcha nebo muffin se slaným karamelem.

 

 

 

 

V Místě si užijete i snídaně (třeba poctivou anglickou – 145 Kč, pohankový lívanec 95 Kč) nebo jídlo. Denní nabídka se rýsuje na barevných deskách hned u vchodu. Saláty, hovězí tataki, bůček… Porce nejsou obří, spíš menší, a zaplatíte za ně okolo 150 korun.

Díky dobré poloze kousek od metra Hradčanská je to ideální Místo (ta slovní hříčka, kterou kavárna využívá, se mi moc líbí) pro první ranní schůzky. Bez venkovního posezení.

Cyklisté vítáni, psi vítáni. Nálepka Děti vítáni chybí. Ostatně maminkám s kočárkem trochu brání k pohodlnému přístupu na jejich posilňovač několik schodů. Obsluha ale prý ochotně s kočárkem pomůže, já ho nechávám dole hned u východu.

Můj tip: Pokud bude bůček, vyzkoušejte ho. Rozhodně ho nepodávají v té podobě, v jaké si ho pamatuje váš žlučník, když jste naposledy byli u tetičky Máni.

Baby bistro: Krabice plná hraček – pár knížek, dřevěný vláček, sem tam plyšák. Naštěstí všichni mají hlavičku a nekape z nich špína.

www.mistoprovas.cz

 

Kavárium

Jeden podnik, dva rozdílné světy. Přední prosvětlená část s malými stolky, kde můžete sledovat baristu při práci (většinou je tam jen jeden, což na tak malou kavárnu stačí), pást oči na zákuscích, listovat novinami, sledovat kolemjdoucí. V zadní části na vás dýchne domácí atmosféra, ale i kouř. Ano, v druhé místnosti se kouří. K pohodě jako u kamarádů svádí gauč, umírněné světlo, tapety, velká knihovna plná kuchařek i třeba bedekrů. Tam se budete chtít uhnízdit na pár hodin… Káva dobrá, opečovávaná jako jinde plzeňské pivo. A co k ní? Vyzkoušejte pohár s chia semínky nebo laskonku. Téměř vždy mají mrkvový dort, někdy je chuťově slabší, jindy dotaženější. Zaujmou i velké muffiny s krémem nebo třeba domácí piškoty, které je možné zakoupit a odnést s sebou (chůvě či muži jako poděkování za hlídání).  Nově je v nabídce i polévka dne (pórková, dýňová, kedlubnová, luštěninová...), ovšem nezkusila jsem.

Tip: Levandulová limonáda. Půllitrová porce (řekněte si o méně ledu) za necelých 60 Kč. A ano, laskonky!

Baby bistro: S kočárkem sotva vjedete dovnitř. Na děti tu čekají spíš nástrahy v podobě haldy časopisů nebo nízko umístěné dekorace. Sem jděte raději s kamarádkou, když máte „baby off“. Nebo s většími dětmi - zahrají si tu stolní hry, které jsou vystavené v zadní knihovně.

https://www.facebook.com/Kavarium

 

Kafemat

Prostě jen běžíte kolem a máte chuť si připomenout Berlín nebo Itálii, kde se prostě jen vkráčí dovnitř (skoro kamkoliv), vysrkne se na dva doušky espresso a zase se běží dál. Tady si tu vzpomínku přesně oživíte. Nebo ji zakusíte nově. Kdo má o trošku víc času, dopřeje si koláč od Hanky Šemíkové ze Simply Good nebo správňáckou retro limonádu. Jednoduchý styl, žádné zákoutí (kam se schováte s knížkou) ani ozdoby, kafe a konec. Ale rádi si tu s vámi i popovídají.

Můj tip: Jestli jste ještě neměli kávu s tonikem, tady je pravá příležitost ji vyzkoušet. Kávy na mlýnku se střídají, takže pokaždé můžete ochutnat nějakou jinou.

Baby bistro: V tomhle podniku nemůžete snad ani dětský koutek čekat, tady se nedá ani sedět (dobře, ve výloze ano). Kupte si kafe (okolo 45 Kč) na procházku s sebou.

https://www.facebook.com/kafematdejvice

 

Konkurence nespí (ale mám své výhrady): Salsa Café

Podnik, kde se nejen pije kafe, ale i tančí latina. Sál je dole. V horním patře mají piano, hodně novin, žaludovou kávu a zajímavé dortíky a v létě báječnou zahradu posazenou v chladném vnitrobloku plus dva stolky na ulici. Vyzkoušejte domácí limonády, třeba bezinkovou.

https://salsacafe.cz/

 

Na pohodový oběd

Na rozhraní

Jeden z mých nejoblíbenějších podniků. Odpusťte mu venkovní sezení prakticky v křižovatce i interiér, ty židličky sem prostě tak nějak patří. Vždyť restaurace funguje už od roku 1910. Příjemné menu, od každého trochu. Žádné dvě stránky těstovin, ve kterých se přehrabujete jako ministr ve státním rozpočtu. Tři polévky, dvoje těstoviny, čtyři saláty, třikrát hovězí… V podobném stylu pokračuje celý jídelníček, vy se zaměřte na speciální nabídku. Jako my. Chodíme sem na králíka, jelena, husí prsa (okolo 200 Kč)… Českou klasiku umí dobře a vždycky ji něčím ozvláštní (jen do bramborového salátu bych nedávala rajčata a tolik cibule). A taky mají dobré kuře s kaštanovou nádivkou, játra, bok z prasátka. A dobré domácí limonády (40 - 50 Kč). Na dezertech určitě ještě zapracují, slibte mi to, Rozhraňáci.

Můj tip: Jak dlouho jste neměli králíka? Tady si ho objednejte.

Baby bistro: Výklenek věnovaný dětským hračkám (bohužel je nad ním věšák) je solidně vybavený. Určitě vás potěší dětské menu, na kterém nejsou jen obligátní řízečky, ale třeba i smetanové brambory s brokolicí, mrkvový salát s jablky nebo ledový salát s kukuřicí. Na záchodě u přebalovacího pultu jsou k dispozici vlhčené ubrousky i plenky.

https://www.narozhrani.cz

 

Potrefená Husa

Husa pro mě byla a je podnik: když nevím co by. Sem můžete vzít tchyni i partu z Anglie. Polední menu je vyvážené (salát, maso, těstoviny, polévka), dá se (zatím ještě) sedět venku. Když sáhnete po obědovém meníčku (okolo 110 Kč), potěší rychlá obsluha (někdy lehce přidrzlá, jako snad v každé Huse). Často si tu dávám něco z české kuchyně, třeba králičí řízek se salátem. Líbí se mi jejich netradiční přílohy, třeba lusky na másle a batátové pyré. Zelenina je tu příjemně dochucená.

Baby bistro: O víkendu dětské menu za jednu korunu.

https://www.potrefene-husy.cz/cz/potrefena-husa-praha-dejvice

 

Konkurence nespí (ale mám své výhrady): Kulaťák

Možná bych mohla zkopírovat popisek z Potrefené husy. Až na obsluhu, která je tu ležérní, drzá, nevšímavá, o to s podivem, že často naddimenzovaná. Nikdy jsem se tu necítila jako vítaný host (vlastně si říkám, proč o nich vůbec píšu???). Když už sem, tak jedině na oběd na zahrádce (vpředu sedíte u křižovatky), rovnou strčit číšníkovi dvoustovku a nechtít drobné zpátky. Vaří docela slušně. Na můj vkus je nabídka až příliš rozsáhlá, takže v ní dlouze vybírám, a některá jídla dražší. Líbí se mi jen jejich sezónní akce jako je třeba Svatomartinská husa.

Baby bistro: V zadní části je dětský „posed“ se skluzavkou. Značně odstrčený od hostů a jen pro větší děti.

https://www.kulatak.cz

 

Večere ve dvou

Argument

Podnik, na který mám rozporuplný názor. Jídlo je dobré, to ano, obsluha profesionální, ale tak nějak tam postrádám něco, za čím bych se vrátila. Atmosféru. Kouzlo podniku. Jedinečnost. To ale neznamená, že by byl podnik špatný. Naopak. Snaží se, dělají nejrůznější akce a tématické večery i týdny. Natrefit tak můžete na prosecco, lanýže, zvěřinu...
Restaurace má moderní interiér a je rozdělena na přední a zadní sál, funguje také zahrádka. Potkáte tu většinou spolehlivý personál (už se mi ale stalo, že objednávku popletl, nicméně rychle napravil). Ceny jsou vyšší a jídelníček přiměřeně krátký. Někdy sleduji z okna (výlohy) poloprázdný podnik, jindy mají plno. Potkáte tu často pány v oblecích a blondýnky romanticky pohazující hřívou nad salátem. Kdyby nedržely dietu, určitě by vyzkoušely i jejich fantastické dezerty... Ale polévku by si mohly dát, ne? Na tu tady vsaďte i vy. Cibulačku nebo dýňovku. Vždycky byla vyvážená a zajímavě ochucená. Jo a pak na ty lanýže, až bude jejich sezona.

Baby bistro: Krabice s hračkami. Ale sem se s dětmi zase tak moc nechodí...

https://www.argument-restaurant.cz/uvodni-strana/

 

Da Emanuel

Komorní podnik s atmosférou, vyššími cenami a pouhými několika místy. Často se opakující hosté zaručují, že vás číšník zdraví už z ulice. Znají snad každého. Přesto jsou pořád profesionální a úslužní. Jediný problém jsem tady měla jedinkrát s rybou, která byla studená. Velká výhoda spočívá v možnosti nakoupit si italské potraviny v přilehlém obchůdku. Ale zpět do restaurace. Raději si objednejte stůl, Emanuelovo televizní kouzlo (a samozřejmě dnes už i věhlas jeho kuchařů) přetrvává a tak je v podniku často obsazeno.

Baby bistro: „Doktore, řeklo se bez bab!!“ Teda pardon, bez dětí. Tady by jedno dítě napáchalo víc škody než hygienik na stavebním úřadě.

https://www.daemanuel.cz/

 

Kavala

Když se zapovídáte s majitelem, máte ten podnik vždycky radši. A to je přesně případ Kavaly. Můj muž se zná s majitelem a šéfkuchařem v jedné osobě, takže nám často připraví jídlo mimo jídelní lístek. A protože je často poloprázdno, pokud budete mít zájem, určitě se zapovídáte i vy.

Pokud sáhnete po menu, záleží na vás, jak své gastronomické toulky po Řecku pojmete. Možnosti jsou dvě. Ala taverna (okolo 180 Kč), nebo jako fine dining (asi 300 Kč). V prvním případě si vyberte z denního menu, určitě vás nezklamou gyros, musaka nebo kalamáry. Jestli chcete posedět, načechrat si peří a odpočinout si od svých malých rošťáků, grilované chapadlo z chobotnice, platýz nebo jehněčí svíčkovou budou skvělou volbou. Nově v restauraci nabízí i prodej řeckých specialit.

Můj tip: Zmrzlina z granátového jablka nebo pryskyřice, kterou si můžete vzít s sebou. Nejlepší frappé v Praze!

Baby bistro: S dětmi si můžete leda tak prohlížet vystavené dekorace v podobě lodiček. Nesahat.

https://www.kavala-praha.cz/

 

Burger, steak, pizza

500

 

 

 

 

 

 

 

Možná jediný podnik na Praze 6, kde dělají pořádné Burgery. S velkým B. S pořádnými hranolkami. S dobrým dipem, troškou salátu… Zaplatíte za ně okolo 250 Kč, když si dáte ten královský. Ladí jim i těstoviny (as i 180 Kč), v nabídce (je psaná na velké tabuli na stěně) mají i třeba králíka, hovězí steak nebo dýni. Nabízejí dobré rozlévané víno, žádné Sklepmistry, příjemnou obsluhu, netradiční interiér… Do podniku jsem dlouho hledala cestu kvůli jeho podivnému názvu, nevěděla jsem, kam si ho zařadit, obzvlášť když jsem v horkých letních dnech viděla posedávající (i postávající, jak bylo narváno) s pivem na zahrádce, ale jednou jsem ozkoušela a teď tam ráda vodím kamarádky. Musím pochválit záchody, kde je vždycky čisto, nechybí krém na ruce i další propriety. To se taky počítá. Jedinou výtkou jsou snad jen vyšší ceny dezertů (okolo 90 Kč).

Můj tip: Burger s foie gras. Netradiční, ovšem královská kombinace.

Baby bistro: Dětské židličky, ale možná se porozhlédněte po jiném podniku.

https://www.500restaurant.cz/menu/

 

Grossetto

Kolem oběda tu potkáte důchodkyně na srazu i maminky s kabelkami z Pařížské s dětmi v uniformě z privátní školy. Večer tu posedávají mladí, rodiny, kamarádi… Tenhle podnik je zkrátka (skoro) pro všechny. Vychutnávají si nejen pizzu, ale i nejrůznější saláty, masa, ryby a zeleninu. Vybere si tu ten, kdo chce jíst za 130, i za 400 Kč. Ráda sem zajdu, když se vracím od dětské doktorky, mimi spí v kočárku a já si chci dát colu, carpaccio a salát. Nějak nemám sílu víc zkoumat obsáhlý jídelní lístek.

Baby bistro: Je mi líto. Tady žádné koutky, kde se vaši potomci zabaví, nečekejte. Na druhou stranu děti pizzu milují.

www.grosseto.cz/dejvice/galerie

 

Stejkárna

Ještě než převezme vládu Děda Mráz, dejte si steak venku. A ne jeden. Tady musíte vyzkoušet degustační menu ze sedmi steaků (asi 799 Kč). Dopřejte si k nim houbovou omáčku nebo z modrého sýra, hranolky, pečenou zeleninu, a budete se ještě dlouho spokojeně převalovat na své pohodlné židličce. Nebo se zeptejte na recepci, jestli není volno na thajské masáži. Chodím tam ráda, uličky v restauraci jsou prostorné, takže tam v klidu projede kočárek, nikdy není přeplněno, takže má obsluha čas se vám věnovat. Nejlepší je ovšem posezení venku.

Kromě hovězích steaků mají v nabídce i nějaký ten salát, kuřecí a vepřové, ale za tím se sem nechodí.

Můj tip: Přejezte se a spojte oběd tady s procházkou v nedaleké Stromovce.

Baby bistro: Venku mají děti takový prostor, že jejich dětský pokoj je možná daleko menší. Užijí si v domečku, na odrážedle, s velkými kostkami. Nebo jen tak na trávě. Vevnitř je to horší.

 

 

Na pivo

U Veverky

Na slamníku

Bruska

Protože nejsem pivař, tak doporučuji jen z doslechu. Tady si prý dáte dobré pivo i něco slušného k jídlu. Slamník je nejstarší pražská zájezdní hospoda, pravidelně pořádá třeba hudební večery nebo zabijačky. Bruska mě v létě pravidelně vytáčí, protože zahrádkou zabírá téměř celý chodník, ale vaří prý velmi dobře. A U Veverky cucám pravidelně na stojáka venku limonádu. Malinovku.

Baby bistro: Vážně byste sem šli s dětmi?

 

Extra tipy navíc

Cafe Orange

Pro někoho zůstává tento podnik záhadou, někdo ho možná ani neobjeví, někdo tam vejde jednou a víckrát ne. My na něj natrefili náhodou a jednu dobu tam chodili opravdu rádi. Majitel, kuchař a číšník v jedné osobě je rozšafný (ne sedlácky, tak nějak městsky) padesátník, který si s vámi rád popovídá dřív, než vám půjde vyloupat krevety (230 Kč) Tedy jestli je bude zrovna mít. Někdy má krevety, jindy chobotnici, potřetí maso… Co zrovna koupil, ulovil, dovezl. Způsob přípravy: dohodou. Cena: přijatelná (dozvíte se až na účtu). Kouření: povolené. Počet míst: Asi patnáct. Za zkoušku to určitě stojí.

Můj tip: Objednejte si mozzarellu jako předkrm a těstoviny s hříbky. Jestli budou.

Baby bistro: Tady se kouří, jeden z vás určitě rád zůstane s dětmi v parku před restaurací.

 

Wine Food Market

Nakoupit mortadellu a sušená rajčata, dát si rychlé espresso, vychutnat si croissant a skleničku prosecca. Neznám příjemnější chvilku odpočinku. Míst k posezení sice Wine Food Market nenabízí přehršle (ostatně je to hlavně prodejna), ale taky sem nechodí zrovna davy – na rozdíl od „smíchovské matky“. Sednete si vždycky. Není to zrovna místo na dlouhý oběd, ale právě na zmíněné malé zastavení během dne, kdy si chcete vychutnat něco menšího k jídlu. Mají pár sladkých kousků (od 25 Kč), salát (100 gramů okolo 70 Kč), carpaccio, občas pizzu…

Můj tip: Salát s artyčoky, croissant, košíček s krémem. Tady miluji spoustu věcí!

Baby bistro: Široká výloha slouží jako dětský koutek. Nepotěší ušmudlaní plyšáci a počmárané knížky. Vlastní hračky rozhodně s sebou. Děti chrání síť. Místo mezi stolky tak akorát na zaparkování dětského kočárku.

https://www.winemarket.cz/provozovna-dejvice

 

Bistro á Table

Jeden z univerzálních podniků, kde si užijete večeři s přítelem, dobrý oběd i kafe s kamarádkou. Příjemný, malý podnik dýchá francouzským šarmem a poklidem, snad proto i odpustíte obsluze chvilkové zdržení či rozpačitost. Často tam chodím jen tak sama s kočárkem na oběd, dávám si třeba bulgur, ratatouille nebo kotletu. Jídlu chybí špetka výraznější chuti, ale přesto si velmi pochutnáte. Líbí se mi, že dbají na zeleninu v míře větší, než je v českém podnebí obvyklé. Určitě si dejte víno. Nikdy jsem ovšem nebyla nadšená z dezertů. Někdy bylo hruškové pyré jako dětská přesnídávka, jindy zase jablečný koláč příliš "rozplizlý"... Pořádají i gastroakce, třeba mušle.

Můj tip: Rilletes! A mletý steak.

Baby bistro: Příjemné venkovní posezení, kam se vejde kočárek, děti se tu ale nezabaví. Uvnitř se naopak personálu vzhledem k velikosti podniku budou motat pod nohama.

https://www.facebook.com/atablebistro

------------------------------------------------

Veškeré názory a hodnocení jsou subjektivní. Adresy a bližší informace naleznete v příložených odkazech. Gastroprůvodce Prahou 6 nikdo nesponzoroval, ve všech podnicích jsem jedla za vlastní peníze.