10 berlínských fotografií a minizážitků. Náš víkend

15.05.2017 20:45

Jeden z prodloužených květnových víkendů jsme vyrazili do Berlína. Nejdřív jsem si říkala, že čtyři dny v obří metropoli mi dávají jen malé právo přednášet vám rady, co tam můžete dělat vy. Ale zase vám neříct, že jsme tam byli? Deset kraťoučkých střípků či zážitků prostřednictvím deseti našich fotografií mi nakonec přišlo jako kompromisní nápad.

Prodloužený víkend v Berlíně s dětmi

Říšský sněm. To jsou rezervace předem, dlouhé fronty, důkladné prohlídky. Nám to docela stačilo vidět ho zvenku.

Prodloužený víkend v Berlíně s dětmi

Ještě máte jednu variantu – jít se podívat na čokoládový Říšský sněm. Do čokoládovny Rausch. Tam jsme chodili pravidelně mlsat, protože jsme bydleli hned vedle. Mimochodem, mají tam i čokoládového medvěda nebo sopku chrlící čokoládu.

 

Prodloužený víkend v Berlíně s dětmi

Berlín je rozlehlý, tak jsme obezřetněji vybírali místo, kde přenocujeme. Žádné odlehlé končiny, odkud se budeme do centra plazit hodinu. Nakonec jsme zůstali v Hiltonu – zasloužil by si už trochu poopravit. 

Prodloužený víkend v Berlíně s dětmi

Byl hned u Francouzského dómu (právě na něj byl dokonalý výhled ze snídaňové restaurace), poblíž Checkpointu Charlie, kam jsme vyšli na zasmušilou podvečerní procházku. A taky kousek od Galerie Laffayete, kde mají moc pěkné patro s dětskou módou a netradičními herními prvky, aby se miláčci zabavili, zatímco maminky vybírají polo trička od Ralpha Laurena.

Na Unter den Linden to bylo taky jen kousek. Bulvár plný nákupů vyúsťuje přes Braniborskou bránu do velkého parku, kde se dá naběhat nebo nachodit řada kilometrů. Dali jsme si tam preclík a curry wurst.

Prodloužený víkend v Berlíně s dětmi

Kde nám hodně chutnalo? V obchodním centru KaDeWe jsme si dopřáli úžasné cupcakes v podniku Just Bite. Dostali jsme i v roztomilé taštičce pár kousků „za roztomilost holčičky“ s sebou. A nahoře v samoobslužné restauraci – zní to divně, já vím – jsme si dali krevety a humry.

Prodloužený víkend v Berlíně s dětmi

Jestli chcete udělat radost dětem, máte možnost v podobě zoo nebo třeba jako my ve zmenšené podobě Berlína spolu s vláčky v (dalším) obchodním domě. Místo vláčků mají v jedné místosti i letadélka, která po kolejích vzlétají do mraků. Hledejte v obchodním centru Alexa na Alexanderplatz, kde se podíváte na televizní věž, která je s Berlínem symbolizována.

Prodloužený víkend v Berlíně s dětmi

Jeden z nejvýraznějších kontrastů zaznamenáte na Kürfürstendamm. Napůl zbořený, pamětní kostel císaře Viléma I., o kousek dál obchody nejvýznamnějších značek. A taky obchodní centrum Bikini Berlin, které má atmosféru.

Prodloužený víkend v Berlíně s dětmi

Co se nám hodně líbilo, tak byly artefakty Berlínské zdi, dali jsme si poblíž presso a v mírném mrholení sledovali šrumec kolem. To už bylo pondělí, tak bylo podstatně klidněji v turistických zónách, o poznání rušněji v dopravě.

Prodloužený víkend v Berlíně s dětmi

Kdybych jela znovu do Berlína, tak si ho určitě pojedu zase prohlédnout z lodi. Hodinová projížďka nás bavila moc. Mimie taky samozřejmě. Berlín celkově zvládala skvěle, vždycky odpoledne usnula v kočárku a spát chodila tak až později s námi.¨

Prodloužený víkend v Berlíně s dětmi

  

Ne, nepoznali jsme ten pravý hipsterský Berlín, se svými netradičními kavárnami a kluby, stylovými lidmi v ulicích, výhodnými nákupy, úžasnými blešáky, nabitými muzei, prostě takový, jaký jsem si ho představovala. Ale zase jsem si dokázala to, co jsem si před porodem předsevzala. Že i s dítětem budu poznávat svět. Kam dál?

Míša a Mimie