24 hodin v Liberci. Jak si je dítě i vy užijete na maximum

18.08.2015 10:40

Neděste se, když uvidíte přecpané parkoviště, frontu na lanovku i zmrzlinu. Je to jen znamení, že v Liberci není nuda. Navíc je tohle horské město tak velké, že se v něm i stohlavé stádo holandských turistů ztratí skoro beze stopy. Až na výjimky, které jsem už zmínila. A tam vám poradím, jak se jim vyhnout.

Co dělat v Liberci hodinu po hodině?

11:00
Ideální čas na odjezd. Cesta z Prahy trvá okolo hodinky a půl, záleží, jak často si potřebujete dopřát hlt espressa nebo přestávku na wc.

12:30
Po cestě vám vytrávilo? Začněte liberecký den v restauraci ZOO 1320. Mají příjemné polední menu a výzdobu od výtvarníka Jiřího Davida. Pokud jsou potomci přejedení sušenek, které si vymohli po cestě, ať je vyběhají na minigolfu, který s restaurací sousedí. Vy si zatím v klidu dopřejte saláty nebo steaky.

13:30
Přesuňte se do zoo Liberec. Zaparkujte na některém z vyznačených parkovišť nebo zón, mimo ně vás s chutí zkasírují tamní muži zákona. Počítejte s tím, že parkoviště ve Fibichově ulici je vzdálené od hlavního vchodu asi 500 m do kopečka, takže podpatky radši nižší... Ale zase při východu budete hned v autě. Držte se prohlídkové trasy a budete mít jistotu, že neminete ani jednoho opeřence či chlupáče. Žádné bloudění a hledání ideální trasy jako v Praze! Liberecká zoo je malá, trasa měří 1,5 km, tak akorát na jedno pohodové odpoledne. Pokud vás neuspokojí langoše a párky v rohlíky, poohlédněte se po stánku s fresh džusem. Zhřešit můžete v cukrárně.

Magnetem liberecké zoo jsou bílí tygři, snad budete mít štěstí jako my a nebudou vyspávat v zadní části výběhu. Děti nadchnou hlídkující surikaty, neúnavný lachtan a flekatí tučňáci. Nám se taky líbil velký modrý papoušek ara a plameňáci.

18:00
V Liberci jsem zatím vyzkoušela tři hotely a můžu vřele doporučit Clarion Zlatý lev v centru. Příjemné je i spaní v Babylonu, jen počítejte s běhajícími dětmi po chodbách. Zajímavý koncept má síť hotelů Pytloun, v Travel hotelu je wellness, kam smí i děti, jen počítejte s tím, že malé pokoje jsou opravdu malé, v Boutique hotelu je zase sympatická restaurace Oro, takže kvůli večeři nemusíte opustit hotel.

19:00
Vždycky zapomenu její název, ale pokaždé ji podle dobrých rezencí v mžiku dohledám. Hospoda Domov. Nenechte se zmást slovem hospoda v názvu, je to krásná restaurace s krbem, žádná čtyřka se zablešeným vrchním a tácky Gambrinus. Raději se nahlaste předem a požádejte o dětskou židličku. Minigurmeti si sami s chutí vyberou ze svého dětského jídelního lístku, vy se zaměřte nejlépe na masa z grilu. Skvělou volbou je ovšem i kuřecí, které si většinou v restauraci nedávám, protože na pánev ho umím hodit taky. Jenže v Domově ho dobře vychutí a doladí s ním přílohu.


9:00
Přivstaňte si, posnídejte v hotelu a vydejte se na Ještěd. Pokud je nedílnou součástí vaší výpravy i kočárek, zaparkujte na parkovišti těsně pod lanovkou a kupte mu extra lístek. Stojí 50 Kč a bez něj vás na lanovku nepustí. Výhodou je, že se díky němu vyhnete tlačenici a předběhnete zadem.

Ostatně i kvůli tomu jsem zmínila slovíčko "přivstat si". Okolo jedenácté hodiny se začnou na Ještěd valit davy z celé Evropy a nestíhá lanovka, průvodčí ani restaurace ve vyhlášeném vysílači. Každý chce vidět ta báječná "panoramata, táto".


10:00
Na špici Ještědu si dopřejte kávu s dortíkem, ale klidně třeba i oběd. Vaří solidně a z krátkého jídelníčku si snadno vyberete. Jen počítejte s tím, že kolem dvanácté vám budou turisté čekající ve frontě na stůl probodovávat pohledem (v horším případě trekovou hůlkou) váš talíř a nelítostnými hláškami vyhánět, protože oni se přece chtějí najíst taky. Rvačka je hlavně o stolky u oken.

Mimochodem, trekové oblečení vážně není potřeba. Pokud se nebudete šplhat na Ještěd po svých, ale ujdete těch 50 kroků z lanovky na vrchol, vyběhnete to i v laboutinkách. Nedejte se odradit tím, že budete v menšině. Tenhle zajímavý interiér (v hotelu ostatně můžete i přenocovat) si rozhodně zaslouží švihácký outfit.

 

11:00
Příliš líní na dominantní Ještěd? Užijte si francouzské toasty, omelety či lívance s javorovým sirum ve vyhlášené restauraci Coyote. Otevírá přesně hodinu před polednem. Když se zeptáte Liberáčáků, kam na oběd, poradí vám Black Horse. Irskou hospodu se sympaticky krátkou nabídkou, kde si můžete vychutnat ryby, cider i whisky.

12:00
Cukr vám dodal energii a tak přemýšlíte, jak ji využít? Hlavním libereckým lákadlem je Babylon. Kryté zábavní centrum, kde najdete aquapark, IQ park, wellness centrum, pouť, nákupní zónu, kino, minigolf... Pokud ratolesti chtějí oběhnout všechno, zabookujte si v Liberci ještě jednu noc, protože jinak to nestihnete. Pokud jste si dopřáli výlet bez malých šelmiček, doporučuji wellness centrum. Obzvlášť pokud milujete klid, saunování, masáže, hammam, vířivky a další podobné libůstky, díky nimž zapomenete na rozdrobené piškoty a tepláčky ve velikosti 86.