15 praktických rad, jak cestovat s batoletem (bez nervů)

04.08.2015 13:50

Před první cestou letadlem do zahraničí s miminkem má každý rodič spoustu otázek. Jak odbavit kočárek? Smí mimina do hotelového bazénu? Musím mít v taxíku autosedačku? Kde v hotelu ohřeju kojeneckou výživu? Ušetřím vám starosti. Odpovědi na vaše dotazy jsou právě tady. 

 1. Odbavení s dětmi

K odbavovacím přepážkám můžete s kočárkem zamířit přednostně. U našeho charterového letu byla u jedné ze dvou odbavovacích přepážek symbol rodiny s dětmi, který umožňoval předběhnout frontu rekreantů. Pokud nesvítí, mrkněte na pracovníka, určitě vám pokyne, ať se k němu posunete rychleji.

 1. Kočárek

Na pražském letišti si smíte vzít kočárek až k letadlu. Tam ho od vás převezme personál a uloží jej do zavazadlového prostoru. Nám se vrátil dost špinavý. Dost. Navíc pokud není v ochranném vaku, letecká společnost za něj neruší – tolik úředničiny. V zahraničí jsme ho zase museli odevzdat hned s kufrem. Každý díl kočárku personál označí stejnými páskami s kódem (jako má vždycky i kufr). Po přistání se zeptejte letušky, kde si kočárek můžete vyzvednout. Někde vám ho vyndají ihned, na jiném letišti se přibatolí na páse až s kufry.

 1. Autosedačka

Všichni chceme miminka ochránit co nejvíce a tak vás napadne, zda vzít na dovolenou skořápku – první autosedačku. Do letadla smí jen ty certifikované, které se vejdou do úložných prostor nad vaší hlavou. Nepočítejte s tím, že si ji dáte doprostřed na sedadla mezi vás, málokteré letadlo létá tak minimálně obsazeno, že by vám dali sedačku k dobru. Pokud se skořápka nahoru nevejde (letuška přeměřuje), musíte ji poslat dolů do zavazadlového prostoru.

 1. Nárok na sedadlo

Miminko nemá nárok na vlastní sedadlo. Můžete mu ho ale přikoupit (tzn. zaplatit další letenku). My jsme za to zaplatili 7 tisíc korun (za obě cesty dohromady). Dítě má potom nárok na vlastní zavazadlo o stejné hmotnosti jako to vaše. Což se při těch kilech plenek a výživ může hodit. Pokud mu chcete udělat radost a koupit vlastní zavazadlo, osobně se mi dost líbí kolekce Disney od Samsonite (mrkněte na úvodní fotku, ta představuje kolekci Minnie), kterou koupíte třeba na Veturo.cz.

 1. Babybasket

Za menší příplatek (stojí okolo tisíce korun za cestu tam i zpět) si můžete zaplatit babybasket v letadle, speciální koš, který letuška po přistání připne před vás. Miminko do devíti kilo se tak může spokojeně rozvalovat. Pozor, babybasket je nutné zarezervovat předem, protože s ním si zároveň zamlouváte první řadu sedadel. Jinde koš umístit nejde. Miminko pro větší pohodlí dostane vlastní deku a polštářek.

 1. Vzlet

Miminka do jednoho roku věku mají tu výhodu, že ještě nemají tak vyvinutý systém v oušku, že je změna tlaku netrápí, prohlásila letuška. A měla pravdu. Při vzlétání i přistání naše Mimie spokojeně seděla u nás, připoutaná vlastním pásem, který byl přicvaknutý k našemu. Letuška nám ho speciálně rozdala. Pro jistotu si však připravte tekutiny – polykání pomáhá vyrovnat tlak v uších. Protože dítě neumí polykat naprázdno samo, musí pít.

A přečtěte si i článek plný tipů: Vše, co musíte mít s sebou na cestách vy i miminko

 1. Tekutiny

Jakmile pracovníci na letišti vidí, že jdete skrz bezpečnostní kontrolu s dětmi, automaticky vás nasměřují ke speciálnímu pracovníkovi u extra přepážky. Tam prověří tekutiny, které pro dítě smíte vzít s sebou na palubu. Mohou vás i požádat, abyste je vy nebo dítě ochutnalo. My jsme si pro cestování pořídili speciální jednorázová mlíčka od Beba. Počítejte s tím, že musíte kočárek složit a poslat ho na páse skrz skener, nestačí s ním jen projet bezpečnostním rámem. Miminko pronesete v náručí.

 1. Salonky

Využijte pohodlí letištních salónků. Procházet duty free shopy a očichávat parfémy není s nevrlým batoletem zrovna slast. V salónku můžete pohodlně odpočívat. Za příplatek je možnost extra odbavení nebo i odvozu na letiště. Jestli se to někdy vyplatí, tak je to právě teď. K některým kreditním kartám je letištní salonek zdarma.

 1. Krmení v letadle

Mléko nebo vodu (a samozřejmě i dětskou výživu) vám na požádání ohřeje letuška. Jen ji raději řekněte, na jakou teplotu přesně chcete lahvičku ohřát. Aby se vám nevrátila s vroucí tekutinou, jak se stalo nám.

 1. Dětská postýlka

Většina hotelů ji na požádání připraví zdarma, někde za ní chtějí pár eur. Ostatně u většiny cestovek děti cestují zdarma, nebo jen za povinné letištní taxy, a i v hotelu bydlí zdarma. V postýlce jsou i lůžkoviny, nás potěšila také speciální sada dětské kosmetiky včetně houbičky ala medvídek, kterou jsme dostali jako dárek. Setkala jsem se i s tím, že pronájem postýlky byl zdarma, ale zapůjčení lůžkovin za stokorunový poplatek.

 1. Ohřátí jídla v hotelu

Detail, na který je třeba myslet už u výběru hotelu nebo při balení. V mnoha hotelích jsou na pokojích rychlovarné konvice, díky nimž snadno převaříte vodu nebo ohřejete jídlo. Někde jsou na pokojích i mikrovlnné trouby, třeba v apartmánech. Využít můžete také praktické ohřívače, které za pár minut připraví lahvičku „farmářské kuře s mrkví“ k servírování. Samozřejmě vám na požádání personál hotelu jídlo ohřeje. Ale myslete i na variantu večerní kaše nebo nočního mléka. Bude se vám chtít ve dvě ráno běhat na recepci?

 1. Vyvařování lahviček

Málokdo chce s sebou na dovolenou brát sterilizátor… Můžete ale požádat personál v kuchyni, aby vám lahvičky v čistém hrnci převařil. Nebo trochu slevit ze svých standardů a sterilizovat jako my – dokonale vymýt(saponát si vezměte v malé lahvičce s sebou), propláchnout vroucí vodou a pak položit do umyvadla, kam jsme nalili několik konvic vroucí vody. Cestovní maximum.

 1. Bazény

Ověřte si, ať už u cestovky, přes www.tripadvisor.com nebo na recepci, zda do bazénu smí děti a jak velké. Miminka často do bazénů vůbec nepouští. A pokud je bazén vedený jako wellness, není výjimka, že potomkům do 16 let je vstup zakázán. Někdy smí děti do vnitřního bazénu jen v určité časy a už záleží jen na plavčíkovi, jak je dodržuje. Mimochodem, nezapomeňte na plavecké plenky.

 1. Bez bariér

Pátrejte v recenzích i na oficiálních webových stránkách hotelu, zda je hotel bez bariér. Ať vás nepřekvapí, že na snídani musíte kočárek snést 20 schodů. To samé platí i o dostupnosti k moři. Přes google mapy jde terén prozkoumat docela dobře.

 1. Taxíky

Pokud jste se rozhodli vzít s sebou vlastní autosedačku, není co řešit. My si ale na letiště zavolali taxík. A objednat ho v předstihu se vyplatilo. Nahlásit požadavek na dětskou sedačku musíte u některých taxislužeb i 24 hodin předem! Nicméně pro taxislužbu v Praze platí výjimka – děti nemusí mít dětskou sedačku. Překvapí vás, že některé taxislužby sedačku negarantují, a už vůbec ne vajíčko. Stejný problém budete řešit i v cílové destinaci. Dispečerce navíc nahlaste, že potřebujete také větší auto. Nezapomeňte, že kromě několika kufrů povezete také kočárek. A to malá Fabie fakt nepobere.